Select Page

22/09/2018 (sobota), 11:00, Ogród Powszechny:

Reportażowy Klub Książki/ książka Hoomana Majda.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1579680988821977/.

„Po wakacjach zapraszamy do Reportażowego Klubu Książki! We wrześniu porozmawiamy o książce „Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju. Amerykańska rodzina” autorstwa Hoomana Majda – pisarza, dziennikarza, przez lata wiceszefa wytwórni muzycznej Island Records, autora bloga o modzie i stylu życia, syna dyplomaty i wnuka ajatollaha.

Raz w miesiącu w sobotę wybieramy reportaże, które ciekawią, inspirują, wzburzają, intrygują, skłaniają do refleksji i działania. Czytamy o świecie, migracji, ważnych wydarzeniach historycznych i tych, które dotykają codzienności w Polsce, Europie i poza jej granicami. Książki odnoszące się do konkretnych wydarzeń i opowiadające indywidualne historie stają się dla nas pretekstem do dyskusji nie tylko o literaturze, ale przede wszystkim o świecie, w jakim żyjemy. O tym, jak historie ludzkie splatają się z wielką historią.
Spotkania organizowane we współpracy m. in. z Wydawnictwem „Czarne” i magazynem „Podróże ”.

Zapraszamy do Ogrodu Powszechnego wszystkich, którzy mają ochotę poczytać dobre książki i porozmawiać o nich.

Wstęp wolny.


Opis książki:
Kiedy Hooman Majd przyjeżdża do Teheranu z żoną Amerykanką i kilkumiesięcznym synem, by na rok zamieszkać w rodzinnym kraju, zaczyna inaczej spoglądać na Iran. Konfrontacja z codziennością przynosi ciekawe obserwacje: od tych dotyczących specyfiki ruchu drogowego, w którym pieszy musi walczyć o życie, a kierowcy taksówek chowają do bagażnika pasy bezpieczeństwa, by nie uwierały pasażerów, przez czułość, jaką Irańczycy darzą małe dzieci, po stosunek do nowych technologii (z zakazanego oficjalnie Facebooka korzystają nawet niektórzy konserwatywni politycy). Ważnym kontekstem dla opowieści jest historyczny moment – Majd przyjeżdża do Iranu w 2011 roku, blisko dwa lata po stłumieniu Zielonej Rewolucji.

Jak pogodzić intensywną modernizację z przywiązaniem do własnej tradycji i respektowaniem zasad szariatu? Jak toczyć normalne życie w kraju, w którym panuje dyktatura? Majd pisze o irańskich obyczajach, życiu codziennym i polityce. Z humorem i autoironią analizuje paradoksy mentalności Irańczyków, ich zwyczajów i dyplomacji. Jak mało kto ma dostęp do całego przekroju społeczeństwa; opisuje zakupy w sklepie na rogu ulicy, rozmowy w taksówkach czy na bazarach, ale też spotkania z politykami i elitą kraju. Znając dobrze zarówno Iran, jak i Europę i Amerykę, świadomie obiera rolę tłumacza i przewodnika, który pomaga dostrzec podobieństwa i zrozumieć różnice między kulturami. Jego książka to zarazem osobista opowieść o ponownym spotkaniu z rodzinnym krajem i pasjonujący reportaż, jakiego nikt inny nie mógłby napisać.
(źródło: https://www.karakter.pl/ksiazki/ministerstwo-przewodnictwa-uprasza-o-niezostawanie-w-kraju

Dla chętnych proponujemy dodatkową lekturę tego samego autora:
„Ajatollah śmie wątpić” – uznaną za najlepsza książkę roku 2008 według „The Economist” i „Los Angeles Times”. Książka znalazła się w 2008 roku na liście bestsellerów „New York Timesa”.
Więcej informacji:


Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.