Select Page

23/09/2018 (niedziela), 19:00, PROM Kultury Saska Kępa:

„WŁOSKIE IMPRESJE” – KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/506176506520203/.

„Marek Dumicz – skrzypce
Maria Marquez Torres – fortepian

PROGRAM:
1. A.Vivaldi – Sonata D-dur
2. Miniatury (Paganini, Pugnani, Boccherini, Rota)
P R Z E R W A
3. Miniatury (Morricone, Bazzini, Scarlatti, Corelli )
4. G.Tartini – Sonata g-moll z diabelskim trylem

Marek Dumicz – założyciel Szymanowski Quartet, wielokrotny laureat prestiżowych konkursów skrzypcowych na całym świecie (m.in. Niemcy, Włochy, Japonia, Australia), w dorobku posiada płyty wydane m.in. przez wytwórnie BBC Records, Avie Records i inne. Na jego koncie znajdują się występy w najważniejszych salach koncertowych Europy i świata m.in.:

• Carnegie Hall w Nowym Yorku
• Wigmore Hall w Londynie
• Konzerthaus Berlin
• Concertgebouw w Amsterdamie
• Filharmonia Narodowa Ukrainy w Kijowie
• Beethovensaal w Hannowerze
• Stockholms Konserthus w Szwecji
• Filharmónica de Jalisco w Guadalacharze w Meksyku
• Filharmonia Narodowa w Warszawie
• Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego

Współpracował z wybitnymi osobowościami współczesnego świata muzycznego, takimi jak Mario Brunello, Gidon Kremer, Lawrence Power, Hiliard Ensemle, Kiril Gerstein. Brał również udział w wielu festiwalach, m.in. Schlewswig-Holstein Festival, BBC Proms Chamber Music Festival, Dawos Festival, Luxemburg Musikfestival.

Marek Dumicz ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalnym w klasie skrzypiec. Kształcił się tam pod kierunkiem prof. Zenona Brzewskiego oraz prof. Mirosława Ławrynowicza. Następnie wyjechał do Niemiec, gdzie w hanowerskiej Hochschule für Musik und Theater doskonalił się w klasie solistycznej i na Wydziale Kameralistyki u takich profesorów jak Krzysztof Węgrzyn i Hatto Beyerle.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków, takich jak Marina Jaschvili, Dora Schwarzberg, Wanda Wiłkomirska, Oleg Krysa, Kurt Lewin czy Isaac Stern, a także zespoły: Amadeus Quartet, Guarneri Quartett, Emmerson Quartet, Juliard Quartet, LaSalle Quartet, Alban Berg Quartet. (więcej o kursach). W roku 1985 oraz 1986 dwa razy z rzędu zajął I miejsce na Konkursie Skrzypcowym w Warszawie, a w 1993 zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie skrzypcowym Brzewski Memorial Price w Łańcucie, tym samym otrzymując stypendium na prestiżowy kurs skrzypcowy Semmering Musiksommer w Austrii. W 1994 otrzymał stypendium DAAD i wyjechał na studia do Niemiec. W tym samym roku założył zespół Szymanowski Quartet w którym był prymariuszem. Kwartet ten w niedługim czasie stał się jednym z najwybitniejszych młodych, polskich zespołów kameralnych, święcącym tryumfy podczas prestiżowych tras koncertowych po Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii.

Marek Dumicz jako prymariusz Szymanowski Quartet otrzymał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak:
• II nagroda Internationalen Kammermusikwettbewerb Josef Joachim w Weimarze (1996),
• I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Dimitri Schostakovich w Hannoverze (1997),
• II nagroda BDI Internationalen Kammermusikwettbewerb w Monachium (1997),
• I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui we Florencji (1998),
• II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Osace w Japonii (1999),
• I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Melbourne w Australii (2000),
• nagroda Towarzystwa im. K. Szymanowskiego przyznana w Warszawie za propagowanie muzyki Karola Szymanowskiego (2005).

W latach 2000-2008 nauczał kameralistyki w hanowerskiej Hochschule für Musik und Theater. W tym czasie był też wykładowcą kursów i warsztatów mistrzowskich w Głuchołazach (1999-2000), podczas Goslauer Musiktagen w Niemczech (2003-2004), na festivalu w Perth w Australii (2003) oraz w ramach letniej akademii muzycznej w Lake District w Anglii (2005).

Od 2005 roku Marek Dumicz prowadzi samodzielną działalność artystyczną. W latach 2008-2010 był solistą i koncertmistrzem Orkiestry Opery Jalisco w Guadalacharze w Meksyku.
Marek Dumicz ma w swoim dorobku płyty z utworami Mozarta, Brahmsa, Haydna, Bacewicz i Dvoraka dla wytwórni BBC Records (2004) oraz Avie Records (2006). Brał udział w nagraniach i koncertach dla radia BBC w ramach New Generation Artist Program.

/ bilety 15 zł /”