Select Page

29/09/2018 (sobota), 18:00, Teatr Powszechny:

Żiżig Galnasz.

Wydarzenie FB: brak.

„Żiżig Galnasz – reżyseria: Daria Kopiec.

Żiżig Galnasz to nazwa dokumentalnej akcji teatralnej. Spektakl, który będzie można zobaczyć w przestrzeni Teatru Powszechnego, jest kontynuacją teatralnego spotkania czeczeńskiej rodziny Adajew i reżyserki spektaklu. Pierwsza odsłona dotyczyła szeroko pojętej gościnności. Przy wspólnej, tradycyjnej czeczeńskiej potrawie o nazwie żiżig galnasz, spotkali się goście-widzowie w mieszkaniu-scenie rodziny Adajew. Idea spotkania jest wpisana w projekt od samego początku. Tym razem to Teatr Powszechny będzie gościł siedmioosobową rodzinę w przestrzeni teatralnej. Autobiograficzne opowieści niezwykłych i licznych spotkań będzie można wysłuchać raz jeszcze przy wspólnym stole i czeczeńskim poczęstunku.

Od pierwszej prezentacji minęło ponad pól roku, w tym czasie dużo się zmieniło i inne tematy zyskały na wartości. Dlatego akcja teatralna został poszerzona o kolejne wątki. Jednym z nich jest próba wskrzeszenia Ośrodka Sintar, prowadzonego przez Fundację Sintar im. Issy Adajewa oraz Instytut Kultury Narodów Kaukazu, zrzeszającego czeczeńską mniejszość etniczną, ale nie tylko. Cytując Luizę Adajew, musimy się śpieszyć, bo wkrótce będzie za późno i młodzi Czeczeni nie będą znali swoich korzeni. W kulturze czeczeńskiej mówi się, że poprzez gościa Bóg przesyła swoje błogosławieństwo, a drzwi dla gości zawsze są otwarte. Posłuchajmy ich opowieści. Zapraszamy.

Spektakl jest efektem pracy podczas Kursu Mistrzowskiego pod opieką Pawła Łysaka na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Wydarzenie realizowane w ramach III edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

Bilety: https://www.powszechny.com/rezerwacja/termin.html?id=283 „