Select Page

27/10/2018 (sobota), 19:00, Stół Powszechny:

Inna Jerozolima – Raport z kolonizowanego miasta.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/305327586969790/

Palestyńska Jerozolima prawie nie istnieje w świadomości światowej opinii publicznej. Zamieszkane przez ćwierć miliona ludzi miasto codziennie i na różne sposoby jest wymazywane przez władze izraelskie. Od czasów gdy zachodnia jego część w 1948 r. została wyczyszczona etnicznie i anektowana przez Izrael, a w 1967 r. część wschodnia znalazła się pod okupacją, Jerozolima znajduje się pod nieustanną presją. Armia i administracja izraelska pozbawiły wszystkich Palestyńczyków statusu mieszkańców i narzuciły im reżim apartheidu testując na okupowanej populacji różne formy nierówności, kontroli, monitoringu, dyscyplinowania i represji. Otoczona pierścieniem nielegalnych osiedli izraelskich Jerozolima Wschodnia została administracyjnie, politycznie i ekonomicznie odcięta od innych terenów palestyńskich, a kolonizacja postępuje także wewnątrz miasta pod jawnie głoszonym hasłem jego „judaizacji”. Przeniesienie ambasady amerykańskiej do anektowanej części Jerozolimy jesienią zeszłego roku stanowi zielone światło dla wzmożenia izraelskiego nacisku na mieszkanki/ńców dzielnic pozostających pod okupacją.

Mimo ekstremalnie trudnych warunków palestyńska społeczność Jerozolimy nieustannie stawia opór okupacji, stając się symbolem wytrwałości w obronie swoich podstawowych praw. Jerozolima, poza Strefą Gazy, jest od kilku lat główną stawką zarówno dla reżimu okupacyjnego jak i dla okupowanych.

Jak wygląda życie codzienne w kolonizowanym mieście? Na czym polega miejski apartheid? Jaka jest sytuacja kobiet palestyńskich? Czy demokratyczna samoorganizacja jest możliwa w obliczu polityki kolonialnej? Dlaczego kwestia Jerozolimy jest kluczowa dla przyszłości okupowanej Palestyny?

O tym wszystkim rozmawiać będziemy z Dalią Nasser (Związek Komitetów Kobiet Palestyńskich – Union of Palestinian Women’s Committees اتحاد لجان المرأة الفلسطينية), Jackiem Khalil (Centrum Pomocy Prawnej i Praw Człowieka w Jerozolimie – Jerusalem Legal Aid and Human Rights Center), aktywistami palestyńskimi z Jerozolimy oraz Iskrą Soto, przedstawicielką międzynarodowej kampanii Inna Jerozolima i Fundacji Mundubat (Mundubat Ongd).

Program spotkania:

– Jack Khalil (Centrum Pomocy Prawnej i Praw Człowieka w Jerozolimie) , „Kontekst prawny obecnej sytuacji w Jerozolimie”

– Dalia Nasser (Związek Komitetów Kobiet Palestyńskich), „Położenie kobiet palestyńskich w okupowanej Jerozolimie”

– Iskra Soto (Mundubat), Prezentacja kampanii The Other Jerusalem Campaign (Inna Jerozolima)

Prowadzenie: Jakub Grzegorczyk ( Kampania Solidarności z Palestyną / Palestyna24.pl)

W trakcie spotkania odbędzie się pokaz filmu „Zagrożone dzieciństwo. Aresztowania jerozolimskich dzieci”

Jack Khalil – ekspert prawny i dyrektor oddziału Jerozolimskiego Centrum Pomocy Prawnej i Praw Człowieka w Jerozolimie (JLAC). Jest również członkiem Rady Dyrektorów Palestyńskiego Centrum Poradnictwa (PCC).

Dalia Nasser – Studiowała stosunki międzynarodowe i kontynuuje studia magisterskie z psychologii społecznej. Aktywna w Związek Komitetów Kobiet Palestyńskich. Podczas pokojowego protestu w 2015 r. postrzelona w klatkę piersiową. Jej organizacja, Związek Komitetów Kobiet Palestyńskich, walczy o wzmocnienie pozycji palestyńskich kobiet w celu osiągnięcia rzeczywistej równości między mężczyznami i kobietami, jak również równości między wszystkimi klasami społecznymi. UPWC dąży do zbudowania postępowej, demokratycznej społeczności obywatelskiej wolnej od wszelkich form dyskryminacji i szanującej prawa kobiet jako część praw człowieka w ogóle.

Iskra Soto – przedstawiciel Fundacji Mundubat, która prowadzi kampanię „Inna Jerozolima”. Celem kampanii jest zakwestionowanie przedłużającej się okupacji Wschodniej Jerozolimy przez Izrael i fałszywego pojęcia „niepodzielnego” miasta.”