Select Page

14/11/2018 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Historia w Ogrodzie / narodziny potęgi Chin.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2216438868386869/

„Stół Powszechny zaprasza po przerwie na spotkania Historii w Ogrodzie, zaczynamy od rozmowy o narodzinach potęgi gospodarczej, politycznej i militarnej Chin, które w krótkim czasie z kraju w orbicie zachodnich wpływu stały się mocarstwem. Jak do tego doszło? Zaznaczyć należy, że Chiny wielokrotnie w historii świata były mocarstwem, ale wzrost znaczenia krajów zachodnich zmienił – jak się okazuje, tylko na niedługi okres – geopolityczne ośrodki władzy.

OPIS:

Weselisko.

Szum tancerzy, co się kręcą w zbitej masie w takt jakiejś ginącej we wrzawie piosenki. Aż tu nagle… Pyta Czepiec Dziennikarza:

Cóż tam, panie, w polityce? Chińczyki trzymają się mocno?!

My też zapytamy – tyle, że prof. Bogdana Góralczyka – o historię modernizacji po pekińsku. O ten skok: od chińskiego tortu krojonego ostrym nożem przez europejskie mocarstwa (plus Stany Zjednoczone), jeszcze na początku dwudziestego stulecia po państwowy kapitalizm z oszałamiającym wzrostem gospodarczym w wieku XXI.

O narodziny potęgi – gospodarczej, politycznej i militarnej.

Świat wystraszył się Chin już w latach 50., bo trudno nie bać się tych, którzy są tak liczni. Ale kapitał ludzki to tylko początek tej historii z Marksem, Leninem i Mao w tle.

W fascynującą chińską pogoń za gospodarczymi kolosami zabierzemy Państwa 14 listopada o 19:00. Zapraszamy na „Historię w Ogrodzie” do Stołu Powszechnego.

Następne spotkanie: 28 listopada o migracjach do USA.

Prowadzenie: Karolina Lewicka.

Wstęp wolny”