Select Page

15-18 (& 20)/11/2018 (czwartek – niedziela & wtorek), 19:00 (20:00, 17:00, 17:00 & 19:00), Teatr Powszechny:

Mefisto, reż. Agnieszka Błońska.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/257015464918104/

„„Mefisto” 15, 16, 17, 18 i 20 listopada – spektakl inspirowany powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó

„Polityka nigdy mnie nie obchodziła, wiec czemu teraz miałbym się nią interesować? Jedyną formą wolności jest dla mnie teatr. Jestem aktorem: chodzę do teatru, gram swoje role i wracam do domu. To wszystko” – mówi Hendrik Höfgen, bohater książki Klausa Manna i filmu Istvána Szabó, na wieść o dojściu Hitlera do władzy. Historia aktora-kameleona, gładko wchodzącego w alianse z każdą kolejną władzą, niepokojąco łatwo nabiera aktualności w innych czasach. Film Istvána Szabó z 1981 roku odbierany był jako głos w sprawie ówczesnych reżimów wschodniej Europy.

Premiera „Mefista” zrealizowana w Teatrze Powszechnym w 1983 roku wyrastała z doświadczenia stanu wojennego i postaw artystów wobec władz PRL-u. „Mefisto” w 2017 roku powstawał w teatrze obrzucanym racami przez narodowców, piętnowanym z kościelnych ambon i mównic sejmowych; w teatrze, przed którym staje policja żeby zapewnić bezpieczeństwo. W kraju, w którym decyzja o występie w mediach publicznych jest obciążona dylematami, jakie dotąd znaliśmy tylko z historii.

„Bez paniki. Zachowajmy trzeźwy umysł…” – komentuje Höfgen lęki przyjaciół opozycjonistów. Czy wszyscy jesteśmy albo w każdej chwili możemy stać się Höfgenami? Gdzie kończy się kompromis, a zaczyna oportunizm? Czy wyznaczanie tej granicy nie służy utwierdzaniu się w poczuciu moralnej wyższości? A może jest próbą zachowania resztek przyzwoitości? Kto jest lub chce być Wallenrodem, a kto niezłomnym? I jakie trupy trzymają w szafie dzisiejsi samozwańczy nonkonformiści?

  • reżyseria: Agnieszka Błońska
  • dramaturgia: Joanna Wichowska
  • scenografia: Robert Rumas
  • kostiumy: Natalia Mleczak
  • reżyseria światła i projekcje: Artur Sienicki
  • asystentka reżyserki: Emilia Korsak
  • inspicjent: Kuba Olszak
  • obsada: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Arkadiusz Brykalski, Maria Robaszkiewicz, Oskar Stoczyński

Spektakl dla widzów dorosłych.

Bilety: 40 – 60 zł.

Strona internetowa spektaklu: https://www.powszechny.com/spektakle/mefisto,s1324.html