Select Page

28/11/2018 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Historia w Ogrodzie / wojna trzydziestoletnia.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/302335117159084/.

„Zapraszamy na kolejne spotkanie o historii świata, tym razem o europejskiej wojnie religijnej w XVII wieku, która ukonstytuowała polityczny porządek na kilkaset lat.

OPIS:

A więc wojna!

A właściwie wiele wojen, toczonych tu i ówdzie, przez tych i tamtych w pierwszej połowie XVII wieku. Jedno z pierwszych samobójstw Europy i… mocne wejście w nowoczesność.

Wojna, której efektem był porządek europejski, obowiązujący niemal do wybuchu I wojny światowej. Po której świat był już zupełnie inny – absolutyzm ostatecznie zatriumfuje, a podstawową jednostką w stosunkach międzynarodowych stanie się państwo, już nie dynastia czy religia.

Zaczniemy od defenestracji praskiej, skończymy na pokoju westfalskim.

Pomiędzy upchniemy trzydzieści lat wojowania wszystkich niemalże, liczących się wówczas państw Starego Kontynentu. I Habsburgów, ród, który wszedł na polityczną scenę w XIII wieku, by przez sześćset kolejnych lat wypływać na dzieje Europy. Wojna trzydziestoletnia będzie początkiem ich – dość jeszcze wtedy odległego – końca.

O tym wszystkim opowie nam prof. Jerzy Pysiak. Zapraszamy na „Historię w Ogrodzie” do Teatru Powszechnego 28 listopada o 19:00. Do zobaczenia!

Prowadzenie: Karolina Lewicka.

Wstęp wolny.”