Select Page

06-09/12/2018 (czwartek- niedziela), 19:30, Teatr Powszechny:

Jak ocalić świat na małej scenie?.

Wydarzenie FB:  brak

„„Jak ocalić świat na małej scenie?” – prapremiera: 9 listopada 2018 r. 

reżyseria: Paweł Łysak
dramaturgia: Paweł Sztarbowski
scenografia: Janek Simon
reżyseria światła: Piotr Pieczyński
inspicjentka: Barbara Sadowska
obsada: Mamadou Góo Bâ, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Artem Manuilov (gościnnie), Kazimierz Wysota

Osobiste historie ojców z Polski, Ukrainy i Afryki są kanwą przedstawienia o nadciągającej katastrofie ekologicznej, głodzie i przyszłości planety. Punktem wyjścia w pracy nad spektaklem była opowieść o ojcu reżysera, docencie Janie Łysaku, twórcy utopijnej metody zbioru zboża w fazie dojrzewającego, zielonego ziarna, a także losy Alexandra Manuilova, górnika z Donbasu oraz Demby Bâ, mechanika pokładowego z Senegalu. Ich działalność pozostaje śladem planów podboju i męskich fantazji ocalenia świata.

Jaką rzeczywistość pozostawili po sobie nasi ojcowie? Co możemy zrobić, żeby nie popełniać ich błędów? Jakie szanse na rozwój zostawimy następnym pokoleniom?

Reżyser o spektaklu:
„To opowieść tworzona w kontekście zagrożeń, jakie przed nami stoją – zagrożeń związanych z ekologią, wykładniczym wzrostem wydobycia, przerostem zaludnienia Ziemi, zanieczyszczeniem powietrza i wody. Ze sprawami, które bardzo nas niepokoją, jak choćby to, że zasoby naturalne przestają się odnawiać. Niektórzy mawiają wręcz, że »palimy przyszłością w piecu« i żyjemy na koszt przyszłych pokoleń, zużywając przyrodę. A z drugiej strony, chcemy opowiadać o końcu świata ojców, również o takim osobistym końcu, który jest blisko nas. Obecny świat został ukształtowany przez mężczyzn – i dlatego mówimy o wyczerpaniu ich wizji. Ojcowie to takie osoby, które myślą o naszej przyszłości, tworzą dla nas nisze, prawdopodobnie w sposób najbardziej bezinteresowny. A jednak to stworzone przez nich uniwersum wartości upada”

Bilety: 25 – 60 zł.

https://www.powszechny.com/rezerwacja/termin.html?id=296