Select Page

18 & 19/12/2018 (wtorek & środa), 20:30, Teatr Powszechny:

Hymn do miłości.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/221598952084408/

„„Hymn do miłości” to spektakl o Europie, która zwiera szyki. Kolejne narody podnoszą okrzyk: Oddajcie nam nasz kraj! A Polacy gorliwie stają w tym chórze.

To też spektakl o tym, że każdy naród lubi zapominać. A ludzie-bomby są już tak wkurzeni, że wybuchają. I w ten sposób wszystko się powtarza.

„Hymn do miłości” zamyka europejski tryptyk reżyserki wokół „Matki Courage”. Obraz orkiestry grającej w obozach Zagłady i temat Holokaustu staje się dla Górnickiej punktem wyjścia do poruszenia wątków narastających w Europie tendencji nacjonalistycznych i kryzysu migracyjnego. W libretcie do „Hymnu do miłości” reżyserka demonstruje przemoc języka dzisiejszej polityki: sięga po szerzący się w Internecie język nienawiści, cytuje wypowiedzi fundamentalistycznych bojowników i terrorystów (m.in. fragmenty 2083. Europejskiej Deklaracji Niepodległości – manifestu Andersa Breivika, przemówienia przywódcy ISIS Abu-Bakra i Bin Ladena), wystąpienia polityków, i zderza je z popowymi piosenkami i frazami patriotycznych pieśni. Wykorzystuje muzyczne i rytualne struktury, przywołuje pieśni narodowe i fragmenty liturgii, żeby zapytać, gdzie prowadzi nas zlepiająca się z nich pieśń.

W ankiecie miesięcznika „Teatr” spektakl „Hymn do miłości” został wyróżniony jako najlepsze przedstawienie teatru muzycznego w Polsce w sezonie 2016/ 2017.

W chórze śpiewają: aktorzy i aktorki Teatru Polskiego w Poznaniu, aktorzy i aktorki Chóru Kobiet, amatorzy z Poznania, dzieci, dorośli z zespołem Downa, seniorzy.

koncept, reżyseria, tekst libretta – Marta Górnicka

muzyka – Teoniki Rożynek
choreografia – Anna Godowska
dramaturgia – Agata Adamiecka
scenografia – Robert Rumas
kostiumy – Anna Maria Karczmarska
lalki – Konrad Czarkowski (Kony Puppets)
reżyseria świateł – Artur Sienicki
produkcja – Izabela Dobrowolska, Agnieszka Różyńska
asystent reżyserki – Arnold Prządka
asystentka choregrafki – Anna Krysiak
asystentka kostiumografki – Agnieszka Majkutewicz
asystentura i konsultacja muzyczna – Joanna Piech-Sławecka
kierownik techniczny – Andrzej Szwaczyk
występują – Sylwia Achu, Anna Andrzejewska, Maria Chleboś, Tymoteusz Dąbrowski, Maciej Dużyński, Anna Gierczyńska, Paula Głowacka, Maria Haile, Anna Jagłowska, Wojciech Jaworski, Borys Jaźnicki, Katarzyna Jaźnicka, Ewa Konstanciak, Irena Lipczyńska, Dawid Lipiński, Kamila Michalska, Małgorzata Nowacka, Izabela Ostolska, Bartosz Ostrowski, Filip P. Rutkowski, Michał Sierosławski, Ewa Sołtysiak, Kaja Stępkowska, Ewa Szumska, Krystyna Lama Szydłowska, Anastazja Żak.

Bilety: https://www.powszechny.com/rezerwacja/numerowane.html?id=2398