Select Page

20/12/2018 (czwartek), 19:00, Stół Powszechny:

Mikro / mezo / makro / vol. 2.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/530423040766378/

„Drugie spotkanie w ramach cyklu „Mikro / mezo / makro” poświęcimy układom złożonym, czyli takim, których cechy nie są prostą sumą własności składników. Jedna komórka to nie tygrys, a jeden atom złota nie jest żółty ani błyszczący.

Te nowe własności pojawiają się na każdym poziomie złożoności. Kakao rzucone na rozgrzany na patelni olej ułoży się w regularną strukturę geometryczną złożoną z wielokątów. Opowiemy o tym, jak analogiczne struktury mogą powstać w dowolnym podgrzewanym płynie – od wrzącej zupy, poprzez oceany i atmosfery ziemskiej aż po powierzchnię Słońca.

Pokażemy, że nawet zwykły piasek ujawnia, zależnie od warunków, zdumiewające bogactwo własności. Porozmawiamy o pięknych, ale wciąż słabo zrozumianych przykładach emergencji, jakimi są zjawiska zachodzące w materii żywej, oraz o problemie pojawienia się życia.

PROWADZENIE:
Grzegorz Łach – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się elektrodynamiką kwantową, chemią kwantową i szeroko pojętą fizyką obliczeniową.

Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.

GOŚĆ:
Piotr Szymczak – fizyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się dynamiką płynów i układów złożonych oraz spontanicznym powstawaniem struktur w układach dalekich od równowagi.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”

Wstęp wolny.