Select Page

17/01/2019 (czwartek), 19:00, Stół Powszechny:

Ludowa Historia Polski vol. 3: Służące do wszystkiego.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/226197824974074/.

Służące do wszystkiego:

W pierwszej połowie XX wieku było ich w Polsce pół miliona. Zwykle zaczynały pracę jeszcze w dzieciństwie. Były faktycznymi niewolnicami. Młode kobiety ze wsi zostawały służącymi z biedy i braku perspektyw. Wstępując na służbę rezygnowały z wolności osobistej, odtąd ich życie należało do państwa. Służyły do wszystkiego, pracowały 24 godziny na dobę za marne grosze, gnieździły się w najgorszych kątach bogatych domów, nie miały prywatności ani rodzin. Normą było molestowanie seksualne, przemoc i gwałty. Służba oznaczała odebranie podmiotowości, wystawiała na obojętność, często pogardę. Służące cierpiały z przepracowania, nie mogły marzyć o emeryturze. Zarazem stanowiły jeden z najliczniejszych sektorów klasy pracującej w Polsce. Dziś znowu jest ich coraz więcej.

Kim były służące? Jak opowiedzieć ich historię, jak odzyskać biografie i imiona? Co wiemy o ich życiu, aspiracjach, doświadczeniach? Czy walczyły o swoje prawa? Czym różnił się los służących w pańskich dworach i mieszczańskich kamienicach? Co ich sytuacja mówi nam o stosunkach panujących w domach klas uprzywilejowanych i w szerzej o naturze naszego społeczeństwa.

Wokół tych pytań i problemów poprowadzimy wykład i dyskusję podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu Ludowa historia Polski.

Wykład:

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie” (W.A.B. 2012), oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła” (Marginesy 2017), a także „Służących do wszystkiego” (Marginesy 2018)

dr Monika Piotrowska-Marchewa – historyczka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka książki „Nędzarze i filantropi. Problem ubóstwa w polskiej opinii publicznej w latach 1815-1863” (Adam Marszałek 2004). Badaczka służby domowej, była konsultantką historyczną książki „Służące do wszystkiego”.

Prowadzenie:

Przemysław Wielgosz (redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska)

Wstęp wolny.

Organizatorzy:

Strefa Wolnosłowa
Stół Powszechny
Teatr Powszechny
Le Monde diplomatique – edycja polska

Spotkania współfinansowane przez m.st. Warszawa w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”.”