Select Page

16/02/2019 (sobota), 11:00, Stół Powszechny:

Reportażowy Klub Książki.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/368055247338627/.

„Zapraszamy na kolejne spotkanie naszego klubu czytelniczego, poświęconego poznawaniu i rozmawianiu o reportażach nowych i wydanych jakiś czas temu.

Podczas lutowego spotkania podebatujemy o książce Pawła Smoleńskiego „Izrael już nie frunie”. Polecamy ją waszej lekturze i widzimy się za niecały miesiąc!

Wstęp wolny.

Opis książki ze strony wydawnictwa „Czarne”:
Pasjonująca opowieść o państwie Izrael. W dwudziestu kilku znakomitych reportażach Paweł Smoleński prowadzi nas po zaułkach izraelskich miast, po miasteczkach i kibucach, po plażach, knajpach i świątyniach. Wszędzie gdzie się da, w salonach i na bazarach, rozmawia z ludźmi. Słucha ich opowieści. I pisze: o Fatimie i innych kobietach ze stowarzyszenia Sziruk jadących z misją do kobiet izraelskich, o życiu osadników w strefie Gazy i o likwidacji żydowskich osiedli, o chorobie zwanej „Syndromem Jerozolimy”, o rozpaczy i nadziei, o kibucu Beverly Hills na pustyni Negew, o murze oddzielającym Izrael od terytoriów palestyńskich i powszednim życiu po obu jego stronach, o rabinach i sprzedawcach marihuany, o chasydach i tych, którzy przyjechali budować nowe państwo, o wierze i odchodzeniu od wiary, o polityce i codziennym życiu, o lęku i jego przełamywaniu, o konfliktach i podziałach, o Izraelu Amosa Oza i Etgara Kereta, o zapachach i kolorach, o Żydach z Polski, Maroka, Rumunii, Jemenu, Ukrainy, Etiopii, o tym niezwykłym, unikalnym tyglu kultur, religii, czasów, obyczajów. Pisze o „idei, która była najpierw” i o ziemi, na której przyszło ją urzeczywistnić.