Select Page

„Premierze spektaklu „Mein Kampf” będzie towarzyszył cykl spotkań poświęconych współczesnym przejawom ideologii nacjonalistycznej, które coraz częściej obserwujemy w otaczającej nas rzeczywistości. W trakcie rozmów z publicznością i zaproszonymi gośćmi spróbujemy odnieść się do wymiarów życia publicznego, w których zjawisko faszyzacji jest szczególnie widoczne. W marcu, odnosząc się do aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych, poruszymy tematy mowy nienawiści i faszyzacji języka oraz zapisów prawnych mających bronić nas przed propagowaniem ustrojów totalitarnych. Po premierze, w kwietniu, zaprosimy Państwa na rozmowę poświęconą spektaklowi i możliwościom, jakie w walce z faszyzmem mają sztuka i ruchy społeczne.

➤➤➤ 05.03, godz. 19.00 – „Język. Język nienawiści – język faszyzmu”

W trakcie pierwszego spotkania zapowiadającego premierę „Mein Kampf”, zaprosimy Państwa do dyskusji o języku i retoryce faszystowskiej. Wspólnie porozmawiamy o tym, jak kształtowana jest mowa nienawiści i jak współczesne prawicowe organizacje czerpią ze wzorów nacjonalistycznej propagandy. Zastanowimy się, czy porównanie dzisiejszego skrajnie prawicowego dyskursu do sytuacji lat ’30 XX wieku jest uzasadnione i jak możemy bronić się przed faszyzacją codziennego języka.

W spotkaniu udział wezmą:

Joanna Tokarska-Bakir – profesorka nauk humanistycznych, wykładowczyni Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i pracowniczka Instytutu Slawistyki PAN, antropolożka kultury i eseistka.
Bożena Keff – wykładowczyni Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, poetka, pisarka, publicystka i eseistka.
Arkadiusz Walczak – kulturoznawca, trener edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka, dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Prowadzenie: Julia Minasiewicz – feministka, antyfaszystka, działaczka na rzecz osób LGBTQ związana z Porozumieniem Kobiet 8 Marca.

➤➤➤ 12.03, godz. 19.00 – „Prawo. Walka z faszyzmem w kontekście prawnym”
Prowadzenie: Dawid Winiarski

➤➤➤ 11.04, godz. 19.00 –
„Działanie. Faszyzm w praktyce – antyfaszyzm w teorii?” (debata po premierze)
Prowadzenie: Sebastian Słowiński”