Select Page

06/03/2019 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Ludowa Historia Polski vol. 5: Rewolucja 1905.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/269408390647082/.

„Ludowa historia Polski vol. 5 – Rewolucja 1905. Robotnicy na ulicach i początek nowoczesnej polityki w Polsce

Rewolucja 1905 roku to graniczna data w historii Polski. Jej wybuch i przebieg gruntownie odmieniły społeczeństwo na obszarze zaboru rosyjskiego. W odróżnieniu od szlacheckich powstań z XIX wieku rewolucja była ruchem oddolnym i masowym. Antykapitalistyczna rebelia dała początek nowoczesnej sferze publicznej w Polsce. Klasy podporządkowane wielokrotnie wkraczały na scenę historyczną już wcześniej, ale tym razem plebejska intruzja trwale i nieodwracalnie przekształciła samo pojmowanie polityki, czyniąc ją sferą masowego upodmiotowienia i demokratycznej zmiany społecznej. W tym sensie robotnicze strajki i demonstracje, wystąpienia chłopskie, zbrojne powstania i partyzantka miejska w wielkich ośrodkach przemysłowych to tylko czubki góry lodowej. W trakcie rewolucji doświadczenie politycznego sprawstwa stało się udziałem setek tysięcy ludzi i gruntownie przeorało ich świadomość, kulturę i praktyki.
Co rewolucja 1905 roku mówi nam o relacji miedzy kapitalizmem i demokracją? Na czym polegała nowoczesność plebejskiej polityczności? Jakie formy przybierało ludowe samostanowienie i jaki pod jakimi hasłami się dokonywało? Jakie były postacie i skutki samoorganizowania się pracowników w miejscach pracy? Czego chcieli i jak wyrażali swoje aspiracje? Jak klasowa rebelia stała się uniwersalnym ruchem emancypacyjnym?

Wykład:
dr Wiktor Marzec, socjolog, Center for Historical Research, Higher School of Economics,Saint-Petersburg, autor książki „Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne? (2016) , redaktor pisma Praktyka Teoretyczna.

Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique – edycja polska)

Wstęp wolny.

Spotkania organizowane przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
Spotkania współfinansowane przez m.st. Warszawa w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”.