Select Page

17/04/2019 (środa), 19:00, Dream Adoption Society (Teatr Powszechny):

5 debat na Scenie Dream Adoption Society w Teatrze Powszechnym.

Wydarzenie FB: …TBA.

„LABORATORIUM WYOBRAŹNI

➤ cykl debat w Teatrze Powszechnym w Warszawie na Scenie Dream Adoption Society, w ramach projektu „Wyobraźnia”
➤ prowadzenie: Edwin Bendyk
➤ bilety wstępu: www.powszechny.com/laboratoriumwyobraźni

Projekt „Wyobraźnia” to przedsięwzięcie Goethe-Institut i Teatru Powszechnego w Warszawie. Artyści, kuratorzy i badacze podczas otwartych debat będą mierzyć się z wyzwaniami, jakie stawiają rzeczywistość społeczna i współczesna kultura w trakcie epokowej przemiany. Wkroczyliśmy w antropocen – epokę człowieka. Świat, jaki znaliśmy, skończył się, musimy wytężyć wyobraźnię, by zrozumieć świat, który nadchodzi. Pomogą w tym uczestnicy dyskusji prowadzonych w siedzibie Goethe-Institut oraz w przestrzeni Sceny Dream Adoption Society Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie pod kuratelą Krzysztofa Garbaczewskiego i Edwina Bendyka działać będzie Laboratorium Wyobraźni.

5 debat na Scenie Dream Adoption Society w Teatrze Powszechnym:

➤ 21.03.2019, 19.00 – „Po piśmie. Świat bezpośredniej transmisji przeżyć wg Jacka Dukaja” – gość główny: dr Michał Krzykawski (filolog, romanista, literaturoznawca, filozof; adiunkt w Instytucie Języków Romański ch i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego)
Pismo – nośnik kultury i transferu przeżyć, traci na znaczeniu, wypiera je „trzecie pismo”, czyli tekst kodu informatycznego sterujący interfejsami bezpośredniego transferu przeżyć. Rozmowa o kulturze i porozumiewaniu się w świecie bez literatury.

➤ 03.04.2019, 19.00 – „W pustyni realnego. Krytyka cyfrowej gnozy” – gość główny: Mikołaj Ratajczak
Druga połowa XX w. miała być triumfem umysłu nad materią i dominacji cyfrowych mediów. Cyfrowa rewolucja prowadzi jednak do realnych nierówności i fizycznej przemocy. Co stało się emancypacyjnym potencjałem nowych technologii?

➤ 17.04.2019, 19.00 – „VR i AI, fałszywa świadomość kapitalizmu kognitywnego” – gość główny: Michał Staniszewski
Sztuczna inteligencja i cyfrowe sposoby reprezentacji, jak np. VR, mają zrewolucjonizować świat we wszystkich jego wymiarach. Obietnice te jednak, niczym horyzont, są ciągle odległe. Czy kiedykolwiek dotrzemy do tego horyzontu?

➤ 22.05.2019, 19.00 – „Chthulucen i antropoceno-feminizm. Nowe konfiguracje podmiotowości” – gość główny: Joanna Bednarek
Cyfrowa rewolucja to jeden z procesów szerszej przemiany, jaką jest przejście do antropocenu, epoki człowieka. Zmieniająca się wrażliwość ekologiczna dają szansę otwarcia na nowe formy podmiotowości. Czy jesteśmy gotowi?

➤ 29.05.2019, 19.00 – „Remanent: podsumowanie 18. Biennale Sztuki Mediów Wro” – goście główni: Viola i Piotr Krajewscy
W maju odbędzie się 18. Biennale Sztuki Mediów Wro, organizowane w tym roku pod hasłem: „Czynnik ludzki”. To świetna okazja do podsumowania cyklu spotkań i dyskusji.”