Select Page

22/05/2019 (środa), 19:00, Ogród Powszechny:

Ludowa Historia Polski w Ogrodzie vol. 1: Chłopska ekologia.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/328414211189599/.

„Wydanie w roku 1972 przez Klub Rzymski raportu o zagrożeniach środowiska naturalnego uznaje się powszechnie za moment inicjujący powstanie refleksji ekologicznej. Czasem za jej początek uważa się też opublikowanie raportu przewodniczącego ONZ U Thanta pt. „Człowiek i jego środowisko” w 1969 roku.

Idee ekologii natomiast, choć jeszcze tak nie nazwane, kształtowały się już w okresie międzywojenny w nurcie agraryzmu – światopoglądu reprezentowanego przez polskie organizacje wiejskie zdefiniowane wspólnie pod jednym mianem ruchu ludowego.

Pierwsze w tym sezonie Ogrodu Powszechnego spotkanie Ludowej Historii Polski poświęcone będzie agraryzmowi – ideologii ludowej prekursorskiej wobec ekologii, o której opowie, na podstawie swojej książki „Globalne przepływy kulturowe a obecność nowoosadników na wsi polskiej”, etnograf i doktor nauk humanistycznych Justyna Laskowska-Otwinowska.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde Diplomatique, edycja polska.

Wydarzenia w ramach Ogrodu Powszechnego odbywają się przed Teatrem Powszechnym bądź, przy złej albo niepewnej pogodzie, w sali warsztatowej Stołu Powszechnego.

Wstęp wolny.

Organizatorzy:
Strefa Wolnosłowa
Le Monde diplomatique – edycja polska
Stół Powszechny
Teatr Powszechny
Roz:Ruch

Spotkania są organizowane w ramach projektu „Ogród Powszechny” współfinansowanego przez m.st. Warszaw w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy do 2022 roku.