Select Page

„„Manifest komunistyczny” Imperium Ducha to pierwsze od 1989 r. krytyczne wznowienie tekstu Marksa i Engelsa. Podczas premierowego spotkania książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie!

Widmo krąży po Europie – widmo feminizmu.
Trudno uznać „Manifest komunistyczny” za poważny, współczesny program polityczny – żadna reedycja ani wstęp tego nie zmienią. Marks i Engels oglądali kapitalizm przemysłowy u jego zarania: jako dynamiczny system, który przełamuje kolejne granice, stawia ogromne budowle i tworzy nowe instytucje; który zamienia podmokłe zarośla w zindustrializowane metropolie; który bezlitośnie racjonalizuje samo życie. Dziś jesteśmy w innym miejscu. Mamy już za sobą industrializację, nowoczesność i globalizację. Przed sobą: wielkie wymieranie. Autorzy „Manifestu” mieli pewne przeczucia, do czego to wszystko doprowadzi, ale sprawa jeszcze się waży.

Co możemy zrobić z kapitalizmem? Czy feminizm potrzebuje marksizmu? Czy marksizm ma sens bez feminizmu?

W rozmowie udział wezmą: Natalia Broniarczyk, Katarzyna Rakowska i Teresa Vetter. Spotkanie moderować będzie Krzysztof Sztafa.

Wstep wolny.

Natalia Broniarczyk – działaczka feministyczna związana z takimi inicjatywami jak PK8M, Marsz dla bezpiecznej aborcji. Współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu. Badaczka samoobsługi aborcyjnej.

Katarzyna Rakowska – antyfaszystka, aktywistka związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, doktorantka Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się prawem do strajku, pracą kobiet, migracjami i formami oporu wobec kapitalizmu.

Teresa Vetter – artystka, graficzka, aktywistka. Od niedawna pożegnała się z Polską i pracuje w Brukseli jako graficzka. Redagowała zin „Dlaczego jesteśmy feministkami”, który ukazał się rok temu w wydawnictwie Rozdzielczość Chleba. Jest członkinią belgijskiej partii politycznej PTB/PVDA.

Krzysztof Sztafa – krytyk literacki, doktorant IBL PAN w ramach programu „Humanistyka cyfrowa”.”