Select Page

14 & 15/06/2019 (piątek & sobota), Stół Powszechny:

Festiwal Obozu dla Klimatu.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/354542585176531/.

OBÓZ DLA KLIMATU to oddolny ruch społeczny. Pierwszy obóz, zorganizowany w zeszłym roku w gminie Wilczyn, w sąsiedztwie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, zgromadził kilkaset osób zainteresowanych budowaniem ruchu klimatycznego. Uważamy, że indywidualne wybory konsumenckie nie wystarczą – zmiana wymaga oddolnej społecznej mobilizacji, która wpłynie na polityków i biznes. Współpracujemy i organizujemy się z grupami z Polski i z Europy.

Na miesiąc przed Obozem dla Klimatu 2019 zobaczymy, jak wyglądają zmiany klimatu w wymiarze globalnym i lokalnym. Dowiemy się, czy w polskich warunkach można założyć spółdzielnię energetyczną. Zastanowimy się, jakie formy edukacji najlepiej uświadamiają wpływ człowieka na klimat, a także przedyskutujemy strategie działania przybierającego na sile ruchu klimatycznego. Na koniec potańczymy, bo bez tańców to żadna rewolucja.

PROGRAM:

14.06 (piątek)

20.00 – pokaz filmu Human Energy (2018) (68’)
Adam Dzienis i Weronika Bloch przedstawiają prężnie rozwijający się w Europie ruch spółdzielni energetycznych – od Wielkiej Brytanii po Grecję. Film nagradzany i wyświetlany na festiwalach na całym świecie.

21.00 – dyskusja po filmie: Energia – zielona i wspólna. Czy jest możliwa w Polsce?
Spotkanie z twórcami filmu: Adamem Dzienisem i Weroniką Bloch
oraz z Bartłomiejem Kupcem – redaktorem naczelnym portalu Energystreamer, analitykiem do spraw energetyki i środowiska Fundacji Instrat.

15.06 (sobota)

11.00-13.00 – Jak chaszcze nad Wisłą zmieniają się pod wpływem ocieplenia, zanieczyszczenia i gatunków obcego pochodzenia – spacer przyrodniczy z klimatem w tle
Start: pod Mostem Świętokrzyskim (Wybrzeże Szczecińskie)
Kontakt: gromadka@riseup.net

13.00 -14.30 – Czy nasz czas na planecie Ziemia się kończy? – wykład
Piotr Skubała – prof. nauk biologicznych, zatrudniony w Katedrze Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się ekologią, systematyką glebowych roztoczy, filozofią środowiskową, ekoetyką i edukacją ekologiczną. Sygnatariusz “Przestrogi naukowców z całego świata dla ludzkości: drugie ostrzeżenie”.

15.00-16.45 – Wyobraźnia dla klimatu – warsztaty
Metodami pisania kreatywnego i improwizacji słownych zmierzymy się ze zmianami klimatycznymi. Wspólnie stworzymy teksty i opowieści wobec możliwego końca świata ludzi i innych zwierząt.

17.00-18:45 – Jak zmienić świadomość ekologiczną i klimatyczną? – spotkanie
“Potrzebujemy edukacji uświadamiającej przyczyny i skutki zmian klimatu” – postuluje Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Czy da się to zrobić w ramach obecnej podstawy programowej i planów studiów? Czy i jakich zmian potrzebujemy?
Udział wezmą:
Ewa Narożniak – nauczycielka biologii z Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia (WLH);
Marta Gontarska – ekspertka, trenerka i rzeczniczka edukacji globalnej, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej;
Piotr Skubała – prof. nauk biologicznych z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego

19.00-20:45 – Pozwy, blokady, protesty. Jak działać? – spotkanie z ruchem klimatycznym
Walka ze zmianami klimatu wymaga wielokierunkowych działań. Akcje w przestrzeni publicznej mogą poruszyć serca i umysły społeczeństwa oraz decydentów. Ale można walczyć też inaczej. Obywatelski panel klimatyczny w Irlandii, pozew obywateli Holandii przeciwko polityce energetycznej i klimatycznej swojego kraju oraz inne przykłady aktywizmu ze świata stanowią nowe, formalne ścieżki walki, dostępne dla każdej i każdego z nas. To jak, działamy?
Udział wezmą: przedstawiciele/ki grup klimatycznych: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Strajk dla Ziemi, Extinction Rebellion, Obóz dla Klimatu

21.00 – Tańcz i Walcz / impreza + benefit na Obóz Dla Klimatu
Zagrają: Życie na fali, Kompost, Sonda.”