Select Page

26/06/2019 (środa), 19:00, Ogród Powszechny:

Ludowa Historia Polski w Ogrodzie, vol. 3: Insurekcja 1794.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2302998799787763/.

„Ludowa historia insurekcji kościuszkowskiej:
Wydarzenia roku 1794 należą do głównego nurtu polskiej historii. Zarazem stały się one jednym z tym momentów, gdy lud wkraczał na oficjalną scenę dziejów. I właśnie ten fakt stanowił o ich wyjątkowej wadze. Rewolucja kościuszkowska kierowała się bowiem nie tylko przeciwko panowaniu mocarstw rozbiorowych, ale też przeciw ekskluzywizmowi narodu szlacheckiego, oraz przywilejom kościoła i arystokracji. Jako taka wywołała ogromną mobilizację klas podporządkowanych – chłopów i biedoty miejskiej, która doszła do głosu m.in. w insurekcji warszawskiej i błyskawicznym sformowaniu niemal stutysięcznej armii powstańczej.
Na ile rewolucja 1794 była ruchem ludowym? Jaka była skala oddolnej mobilizacji? Czy przyniosła trwałe konsekwencje? Na czym polegał szczególny charakter momentu kościuszkowskiego i co z niego wynika dla naszych czasów?

Wykład: Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta, redaktor tygodnika Polityka

Prowadzenie: Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska

Wstęp wolny.

Wydarzenia w ramach Ogrodu Powszechnego odbywają się przed Teatrem Powszechnym bądź, przy złej albo niepewnej pogodzie, w sali warsztatowej Stołu Powszechnego.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.