Select Page

12/09/2019 (czwartek), 19:00, PROM Kultury Saska Kępa:

Mistrzowie Polskiego Jazzu: Mieczysław Kosz.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2267339853314558/.

„PROM Kultury Saska Kępa i Fundacja EuroJAZZ zapraszają na jedenaste, ilustrowane muzyką na żywo, spotkanie poświęcone dorobkowi wielkich polskich jazzmanów. Bohaterem wieczoru będzie MIECZYSŁAW KOSZ.

Wstęp wolny!

Udział wezmą:
Maciej Pieprzyca – reżyser filmu ,,Ikar. Legenda Mietka Kosza”
Tomasz Tłuczkiewicz – dziennikarz muzyczny, publicysta
Krzysztof Herdzin – pianista jazzowy
Rafał Garszczyński – dziennikarz muzyczny, prowadzenie spotkania

MIECZYSŁAW KOSZ – pianista i kompozytor. Dzięki klasycznej edukacji w swojej grze łączył wpływy romantyzmu jak i oddawał hołd Beethovenowi splatając to z jazzowym brzmieniem, chociaż w jego grze podstawą była typowo słowiańska melodyjność. Często porównywany do Billa Evansa. Miał niezwykłą charyzmę sceniczną, jego koncerty pełne były napięcia i mistycyzmu. Tomasz Stańko powiedział, że jego muzyka to „czekanie na piękno”. Sam Kosz twierdził, że „tylko smutek jest piękny”.
W 1967 roku wystąpił na najważniejszym polskim festiwalu jazzowym – Jazz Jamboree. Wzbudził wówczas powszechny entuzjazm. Niemal z dnia na dzień obwołano go jednym z największych i najoryginalniejszych talentów w polskiej muzyce. Zginął tragicznie 31.05.1973 roku.

MACIEJ PIEPRZYCA – reżyser, dokumentalista i scenarzysta. Doceniony w Gdyni już za fabularny debiut „Drzazgi” (2008). Za „Chce się żyć” (2013) otrzymał w Gdyni Srebrne Lwy, Nagrodę Publiczności i Złotego Klakiera oraz Grand Prix w Montrealu. Kolejny jego film „Jestem mordercą” (2016) dostał w Gdyni Srebrne Lwy. Reżyser i scenarzysta filmu „Ikar. Legenda Mietka Koszka”, który będzie miał premierę w październiku 2019 roku.

TOMASZ TŁUCZKIEWICZ– długoletni dyrektor festiwalu Jazz Jamboree i prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (w latach 80 tych). Doprowadził do dwóch wizyt Miles Davisa w Polsce. Konferansjer, publicysta, krytyk, tłumacz (przełożył m.in. pierwszą autobiografię Milesa Davisa „Ja, Miles”), guru polskiego środowiska jazzowego.

KRZYSZTOF HERDZIN – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki Ma na swoim koncie m.in. występy z orkiestrą (Błękitna Rapsodia G. Gershwina, Koncert a-moll E. Griega, własne Concertino na fortepian i orkiestrę); nagrania muzyki kameralnej dla Bayerische Rundfunk w Monachium. Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, nagrodzonej Oscarem w 2005 r. Obecnie prowadzi jazzowe trio akustyczne (Herdzin/ Kubiszyn/ Konrad) i własny Big Band.

Prowadzenie spotkania:
Rafał Garszczyński – dziennikarz muzyczny, publicysta i bloger. Autor audycji „Simple Songs” w RadioJAZZ.FM, a także stałych cykli (Płyta Tygodnia oraz Kanon Jazzu i Kanon Polskiego Jazzu).”