Select Page
23/09/2019 (poniedziałek), 19:30, Stół Powszechny:

Filmy w Stole /// Stroiciel Himalajów.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2746939405340799/.

„Zapraszamy na ostatni film w naszym wrześniowym cyklu we współpracy z Millennium Docs Against Gravity.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona!

STROICIEL HIMALAJÓW
kraj/rok: Wielka Brytania/2018
reżyseria: Michał Sulima
czas trwania: 86 minut

W 2013 roku do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle na Camden Market trafia klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do 1000-letniej wioski w stanie Zanskar. Opłakuje fakt, że lokalna szkoła nie ma pianina. Mieści się w jednej z najbardziej odizolowanych osad na świecie, położonej na wysokości 4267 metrów nad poziomem morza.

Na swoje 65. urodziny Desmond postanawia podjąć się trudnego wyzwania. Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów ze 100-letnim pianinem, transportowanym przez górskie przełęcze z pomocą jaków i kuców. Miejscem docelowym jest szkoła podstawowa w Lingshed. Jeśli mu się uda, będzie to najwyżej położone miejsce, na które kiedykolwiek wniesiono pianino i jednocześnie największe osiągnięcie w jego 40-letniej zawodowej karierze. Będzie to również symboliczny triumf muzyki, która w ten sposób połączy różne kultury i światy.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Film wyświetlany jest w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”