Select Page
04-06/10/2019 (piątek – niedziela), 19:30 (niedziela 18:00), Teatr Powszechny:

Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących // english subititles.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/420832928560145/.

„Zapraszamy na nagradzany polsko-irański spektakl Strefy WolnoSłowej „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”. Gramy 4,5,6 października na Scenie Małej w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübner w Warszawie.
Uwaga! Każdy spektakl gramy z angielskimi napisami.

OPIS
W mieszkaniu na warszawskiej Pradze trwa uroczystość z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Organizowana dla Polaków przez grupę Irańczyków, staje się okazją do przywołania wspomnień z czasów wojny, do refleksji nad tożsamością narodową, religią, do świętowania irańskiej gościnności dla 120 tysięcy polskich uchodźców w Iranie i dyskusji nad sensem samej ucieczki. Do przywołania duchów przyszłości i przeszłości. Będzie muzyka, będą pączki, poeci i tancerze.

Spektakl Strefy WolnoSłowej bazuje na biografiach i opowieściach Polaków – uchodźców w Iranie po II wojnie światowej. Wywiady z osobami, które razem z armią Andersa pod koniec wojny uciekły z Sybiru na Bliski Wschód, stały się inspiracją do pracy w polsko-irańskiej grupie artystów. Pierwszy etap pracy odbył się pod koniec 2016 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz w Teheranie i kontynuowany był w gronie artystów z Polski, Iranu oraz Irańczyków mieszkających w Warszawie. Opowieści Polaków o Iranie przeplatają się z obrazami współczesności. Stają się pretekstem do opowieści o styku dwóch kultur, o historycznej gościnności, jak również o współczesnej opresji państwa i religii.

Spektakl jest koprodukcją Strefy WolnoSłowej, Domu Spotkań z Historią i Teatru Powszechnego w Warszawie

Spektakl został wyróżniony nagrodą jury na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za „bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości”.

TWÓRCY
tekst – Artur Pałyga
reżyseria – Alicja Borkowska
wideo – Maria Porzyc, Marta Sieczak, Adrien Cognac
muzyka – Ray Dickaty
produkcja – Weronika Chinowska, Magdalena Duszyńska-Sasin
obsada – Michał Dudziński, Sanam Naderi, Dorota Papis, Mohammadreza Rezazadeh, Daniel Sadr, Farid Tarabpour, Łukasz Wójcicki

 

Bilety: 40, 60 zł”