Select Page
05/10/2019 (sobota), 13:00, Stół Powszechny:

Warsztaty rękodzielnicze z Umą Bobojonovą.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2359943184118435/.

„Dawniej kobiety spotykały się przy darciu pierza. Chcemy powrócić do tej tradycji, ale gęsi zostawmy żywe – zapraszamy na sobotnie warsztaty rękodzieła. Naszymi nauczycielkami będą mieszkające w Warszawie migrantki i migranci, którzy nauczą nas tego, co w ich kulturze najciekawsze.

W najbliższą sobotę zapraszamy do tworzenia tradycyjnych tadżyckich lalek, pod okiem Umy, która przyjechała do Polski z Tadżykistanu.
Tradycja robienia lalek-amuletów istnieje w Tadżykistanie od ponad 1000 lat . Nazywają się „Luhtak” i nie mają twarzy: niektórzy twierdzą, że jest to wpływ islamu, w którym zabronione jest przedstawianie ludzkich twarzy. Jednak narodziny lalki Luhtak sięgają czasów przedislamskich – okresu zaratusztrianizmu, który w Tadżykistanie trwał do VII wieku naszej ery. Czasy się zmieniają ale luhtak nie traci na popularności – wciąż jej zadaniem jest chronienie domu i ludzi przed. Moc talizmanu Luhtak jest przeznaczona dla jednej osoby indywidualnie (w przeciwieństwie do rosyjskich lalek-amuletów).
Lalka jest nadal wykonana według tych samych kanonówInaczej tworzy się lalkę przedstawiającą chłopca, inaczej dziewczynę.
Luhtak nie ma twarzy w zwykłym znaczeniu, ale kiedy widzimy lalkę, natychmiast akceptujemy ją taką, jaka jest. W domu Luhtak musi żyć ponad głowami ludzi, ponieważ uważa się, że przyjmuje ciemną energię, złe oko i choroby. Kiedyś, gdy dziecko było chore, rodzice celowo robili lalkę, zaczynali rozmawiać przy niej o chorobie, by wreszcie wrzucili ją do rzeki – woda niosła wraz z lalką także chorobę dziecka.
Lukhtak oryginalnie zawiera światło, dobroć, ochronę, witalność i ciepło, których tak bardzo potrzebuje człowiek. Ulubione miejsca, w których wciąż powstają lalki, to Kulyab, Gissar, Matcha, Garm.

Wstęp bezpłatny.
Zapisy na projekt.czujczuj@gmail.com – ilość miejsc ograniczona

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Warsztaty są realizowane w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”