Select Page

Przypominamy, że dziś o północy zaczyna się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania, w niedzielę 13/10/2019.

Co wolno, a czego nie wolno w czasie ciszy wyborczej:

ZAKAZANE:

Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

Naruszenie ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

źródło: https://pkw.gov.pl/337_Wydarzenia/1/41560_Wybory_do_Sejmu_i_Senatu_2019_quotCo_to_jest_cisza_wyborczaquot

DOZWOLONE:

Dozwolone jest zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach, co my oczywiście będziemy czynić przez cały weekend.

Źródło: https://www.google.com/amp/s/fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/autorskie/newsamp-co-to-jest-cisza-wyborcza-i-co-grozi-za-jej-zlamanie,nId,3270871