Select Page
16/10/2019 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Filozofia w Ogrodzie – Śmierć – vol. 1.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/401348330548761/.

„W jesienno-zimowej odsłonie „Filozofii w Ogrodzie” zmierzymy się z tematyką śmierci. Postaramy się zdjąć z niej odium kulturowego tabu. Porozmawiamy o niej i o wszystkim co się z nią wiąże – o lęku przed własną śmiercią, o rozpaczy z powodu śmierci bliskich – w otwarty, pozbawiony uprzedzeń sposób. Zaprosimy lekarzy, biologów, psychoterapeutów, teologów, duchownych różnych wyznań, filozofów i socjologów, żeby naświetlić zagadnienie śmierci z maksymalnie wielu punktów widzenia. Zapraszamy do udziału wszystkich, bez wyjątku. Bo przecież wszyscy, bez wyjątku, umrzemy.

W latach 50. XX wieku amerykański antropolog Geoffrey Gorer opublikował słynny esej „The Pornography of Death”. Postawił w nim tezę, że śmierć jest we współczesnej zachodniej kulturze tym, czym był seks w epoce wiktoriańskiej – wielkim tabu. Nie rozmawia się o niej, unika, odczuwa przed nią paniczny lęk. Jednym z przejawów tego procesu jest medykalizacja – ludzie umierają najczęściej w szpitalach, za parawanami, poddawani rozmaitym medycznym procedurom, nie zaś, jak bywało dawniej, w otoczeniu bliskich, we własnych łóżkach i domach.
Od publikacji tego tekstu minęło sporo ponad pół wieku, ale wydaje się, że jest wciąż aktualny. Śmierć – ale także starość czy słabość – to jedno z najbardziej zrepresjonowanych we współczesnym świecie zjawisk. Oczywiście, fascynujemy się nią i oglądamy ją nieustannie na ekranach telewizorów czy komputerów, ale zarazem wydaje się, że jesteśmy wobec niej kompletnie bezbronni. I że za wszelką cenę staramy się nie pamiętać, że dotyczy ona także nas i naszych bliskich. Reklamy, przemysł kosmetyczny, medycyna estetyczna, nowe technologie – to tylko wybrane obszary współczesnej kultury, które starają się wzbudzać w nas przekonania, że śmierć nas albo nie dotyczy, albo jest tylko przygodną niedyspozycją, którą już wkrótce uda się wyeliminować. Ma to ogromne konsekwencje dla naszego życia. Dla sposobu w jaki podchodzimy zarówno do siebie, jak i do innych. Konsekwencje w przeważającej mierze negatywne.

Prowadzenie:
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, związany z Radiem TOK FM i Kwartalnikiem Przekrój
dr Paweł Boguszewski – neurofizjolog z Instytutu Nenckiego PAN.

Wstęp wolny.”