Select Page
19/10/2019 (sobota), 13:00, Stół Powszechny:

Nitka prosta, vol. 1: Zszywanie.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/387792758561714/.

„NITKA PROSTA: ZSZYWANIE – warsztaty rękodzielnicze z szycia woreczków na zakupy

Nitka Prosta to cykl spotkań eksplorujących granicę między warsztatami rękodzielniczymi, a snuciem opowieści – o szyciu i życiu. Pierwsze spotkanie przy maszynie do szycia będzie okazją do pochylenia się nad ideą Zero Waste. W dosłownym tłumaczeniu to brak śmieci lub brak marnowania. To styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska, dlatego wspólnie uszyjemy woreczki na zakupy, by już nie korzystać z plastikowych.

Idea Zero Waste jest bardzo bliska nam – organizatorkom warsztatów krawieckich z cyklu Nitka Prosta.
Jednak nie chcemy skończyć na uszyciu woreczków. Nie marnowanie to bowiem idea dużo szersza, prowadząca do refleksji, jak żyć, żeby nie marnować swoich doświadczeń osobistych, swoich zasobów kulturalnych, swoich wspomnień. Pragniemy naszymi warsztatami stworzyć przestrzeń, w której, przy wspólnym krawieckim zajęciu, możemy porozmawiać na te tematy.

NITKA PROSTA
Stuk maszyny do szycia nieprzypadkowo przypomina swoim rytmem dźwięk wydawany przez staromodne maszyny do pisania i nieprzypadkowo mówimy o kimś, że „snuje” opowieść, niczym prządka nitkę. Szycie – zszywanie, branie miary, wykrawanie, fastrygowanie, prucie – jest jak tworzenie historii. A to coś do siebie przyszywamy, a coś innego tylko fastrygujemy, jakieś wspomnienia chcemy odpruć.

W rytm stukotu maszyn chciałybyśmy porozmawiać o codziennym szyciu i o etosie krawcowych, o łacie na kolanie i o teatralnych kostiumach, a także o tym, co trzeba odpruć, a co doszyć trafiając do nowego środowiska, opuszczając swój kraj i rozpoczynając życie w nowym miejscu. Pretekstem dla cyklu warsztatów jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste, a także tworzenie wspólnego patchworku z rzeczy, których nie wyrzuciliśmy. Zebrane opowieści i dźwięki posłużą nam również za kanwę do finałowego performensu, który planujemy na początek 2020 roku.

SPOTKANIA:

19.X – ZSZYWANIE
26.X – MIARY BRANIE
9.XI – WYKRAWANIE
23.XI – FASTRYGOWANIE
7.XII – PRUCIE

Organizacja: Justyna Laskowska-Otwinowska, Elżbieta Mazur, Aliaksandra Shapialevich, Ada Tymińska, Aleksandra Wasążnik

Identyfikacja wizualna: Marta Jagodzińska

Na wszystkie spotkania z cyklu wstęp wolny.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”