Select Page
05/11/2019 (wtorek), 19:00, Teatr Powszechny:

Pokaz filmów z cyklu „Saga” kolektywu ZimmerFrei.

Wydarzenie FB: …TBA.

„Kolektyw ZimmerFrei i Teatr Powszechny w Warszawie zapraszają na pokaz dwóch, 30-minutowych odcinków filmowego cyklu „Saga”.

koncepcja – kolektyw ZimmerFrei
produkcja – ERT-Emilia Romagna Teatro
współpraca – Emilia-Romagna Film Commission i Comune di Bologna
reżyseria – Anna de Manincor
zdjęcia i operator kamery – Roberto Beani
dźwięk – Massimo Carozzi
edycja – Massimiliano Bartolini
producent wykonawczy – Serena Gramizzi (Bo Film)
drugi operator – Simone Tacconelli
współpraca operatorska – Yakub Abdul Suleman i Tea Bernardi („Spacerowanie”) oraz Filmon Yemane i Bana Abreham („Czekanie”)

czas trwania – każdy film trwa 30 min
rok producji – 2019
język – włoski Italian
napisy – w języku angielskim

„Saga” to wciąż powstający film dokumentalny, kręcony w kilku etapach przez trzy lata w Bolonii. Bohaterami filmu jest czworo młodych osób z Włoch, Nigerii i Erytrei. Bolonia to dla nich dom, miejsce urodzenia lub po prostu miasto, które oswoili. Bohaterowie dorastają i przeżywają pierwsze doświadczenia związane z samodzielnym losem. Młodzi mieszkańcy są przykładem nowych obywateli, którzy dziedziczą bliższą i dalszą przeszłość tego średniowiecznego miasta i przyczyniają się do określenia jego przyszłości. „Saga” nie jest filmem o migracji, skupia się raczej na koncepcji rozpoznania, integracji, krzyżowania się kultur i elementarnej gościnności. Opowiada o traktowaniu drugiej osoby jako odmiennej–podobnej, jak sugeruje typowo włoski termin „noialtri”, oznaczający „my–inni”.

„Saga 1: Spacerowanie”

Pierwsza część cyklu skupia się na losach Jakuba i Tei. Tea ma 16 lat, urodziła się w Bolonii i właśnie wróciła z podróży po Europie. Jakub opuścił Nigerię w wieku 16 lat, gdy został przetransportowany do Libii, we Włoszech wylądował jako siedemnastolatek. Odkąd Jakub przybył do Bolonii, przez całe dnie spaceruje – czuje się bezpieczniej, gdy pozostaje w ruchu. Gdziekolwiek jest, zawsze wskazuje centrum. Czasami wychodzi na spacer, a potem traci wątek. Teraz, gdy właśnie skończył 18 lat, jego status się zmienił. To początek nowej sagi.

„Saga 2: Czekanie”

Filmon ma 22 lata i od 11. roku życia jest niewidomy z powodu wybuchu miny, do którego doszło, gdy bawił się na polu w swojej wiosce niedaleko Asmary w Erytrei. Przyjechał do Włoch na leczenie i od tego czasu mieszka w Bolonii. Filmon jest młodym intelektualistą, uczęszcza na Uniwersytet Nauk Politycznych i chciałby zostać dyplomatą lub profesorem.
Bana ma 16 lat, uczy się w liceum i mieszka w Bolonii od 4. roku życia. Bana też jest niewidoma, jest mądra, piękna i dobrze o tym wie.
Miasto wokół nich jest w pełnym rozkwicie: pełne agresywnego, lokalnego marketingu, gentryfikacji i taniej turystyki.
W międzyczasie Filmon, Bana i ich przyjaciele zadają sobie pytania na temat fundamentalnych zagadnień, zasad samodzielnego życia i przyszłości. Filmon od trzech lat czeka na przyznanie mu włoskiego obywatelstwa, razem z Baną z niecierpliwością wyczekują dnia, w którym będą mogli powiedzieć: „Urodziliśmy się w jednym miejscu, budujemy swoje życie w innym, należymy do Bolonii – do kultury śródziemnomorskiej przez doświadczenie, a do Europy przez powołanie”.

Bilety 5 zł.

Produkcja filmów zrealizowana została w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.

Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej. „