Select Page
06/11/2019 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Ludowa Historia Polski, sezon 2, vol. 2: Strajk 88.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/429604507758017/.

„Strajk 88. Anatomia zapomnianego protestu

W roku 1988 przez Polskę przeszła wielka fala strajków. Po represjach stanu wojennego oraz latach marazmu i zniechęcenia wydawało się, że masowe protesty w pogrążonym w kryzysie kraju nie są już możliwe. Tymczasem w strajkach roku ’88, które objęły większość sektorów gospodarki, do głosu doszło nowe pokolenie robotników i robotnic. Siła i radykalizm protestów wstrząsnęły krajem i przeraziły obie strony politycznego sporu w ówczesnej Polsce. Zarówno obóz władzy jak i opozycja demokratyczna starały się stłumić impet strajków i spacyfikować społeczne mobilizacje. Dwa lata temu Beata Kowalska i Inga Hajdarowicz nakręciły film o strajku w Nowej Hucie – jednym z najbardziej dramatycznych epizodów protestów roku 1988. Będzie on punktem wyjścia do dyskusji o charakterze i znaczeniu tego zapomnianego niemal rozdziału najnowszej ludowej historii Polski.

Dlaczego strajk wybuchł właśnie w 1988? Czy można go porównać z protestami sierpnia 1980? Kim byli jego uczestnicy(czki) i pod jakimi hasłami strajkowano? Czy w polskiej historii zaznaczyło się pokolenie ’88 i co się z nim później stało? W jakim stopniu strajk ’88 popchnął przywódców PZPR i Solidarności do rozmów Okrągłego Stołu? A może był straconą szansą na prawdziwie demokratyczną, oddolną rewolucję?

O tym wszystkim będziemy rozmawiać z dr hab. Beatą Kowalską, socjolożką (IS UJ) i aktywistką, producentką filmu „Strajk ’88. Nie ma wolności bez Solidarności”

Prowadzenie: Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique – edycja polska, Roz:ruch)

Wstęp wolny.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.