Select Page
09-11/11/2019 (sobota – poniedziałek), 10:00, plaża przy Krynicznej:

Sadzimy wierzbową kopułę nad Wisłą w Warszawie na Saskiej Kępie.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2679323152120535.

Co?
Sadzimy żywą kopułę z wierzby

Gdzie?
W Warszawie nad Wisłą , plaża na Saskiej Kępie, na wysokości ulicy Krynicznej

Kiedy?
Sobota 9 listopada 2019 godzina 10-16
Niedziela 10 listopada 2019 godzina 10-16
Poniedziałek 11 listopada godzina 10-16

Wstęp wolny, trzydniowy warsztat prowadzi Jacek Gądek

Co potrzeba?
Łopata, sekator, gorąca herbata z imbirem

Widzimy się nad Wisłą 🙂

Projekt finansowany z budżetu obywatelskiego Warszawy: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/16052 

Opis projektu
Inspiracją dla zgłoszenia projektu jest przedsięwzięcie pn. „2017 wierzbowych kopuł budzących Świadomość”. Jedna z takich kopuł znajduje się przy plaży „La Playa” na warszawskiej Pradze. Projekt zakłada utworzenie podobnej kopuły na nadwiślańskiej plaży na Saskiej Kępie.

Kopuła powstanie w ramach otwartych warsztatów podczas jednego z wiosennych weekendów. Do przeprowadzenia warsztatów i wykonania kopuły zostaną zatrudnione osoby mające udokumentowane doświadczenie w realizacji takich przedsięwzięć.

Podstawa kopuły będzie miała ok. 4,5 metra średnicy. Konieczne będzie wkopanie się do poziomu lustra wody i wysypanie ziemi, w której dokonane zostaną nasadzenia. Wierzchnia warstwa zostanie przykryta piaskiem.

Uzasadnienie realizacji projektu
Istniejąca kopuła wierzbowa na praskiej plaży (na wysokości Ogrodu Zoologicznego) cieszy się dużym zainteresowaniem Warszawiaków, szczególnie tych najmłodszych. Jest charakterystycznym elementem wiślanego krajobrazu, a jednocześnie przypomina, że miejskie atrakcje mogą być wykonywane z elementów naturalnych.

Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – plaża w pobliżu Mostu Łazienkowskiego jest plażą mniej gwarną niż pozostałe, często wybieraną jako miejsce rodzinnego wypoczynku (także ze względu na znajdujący się tam plac zabaw). W dodatku w 2018 planowane jest przedłużenie nadwiślańskiej ścieżki pieszo-rowerowej w kierunku południowym, co sprawi, że więcej osób dotrze do tej plaży.”