Select Page
09/11/2019 (sobota), 13:00, Stół Powszechny:

Nitka prosta, vol. 3: Wykrajanie.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/976234346046177/.

„WYKRAWANIE – warsztaty krawieckie i spotkanie z krawcem-rzemieślnikiem.

Poprawki, szycie na miarę, skracanie. Jedna z krawcowych, którą odwiedziłyśmy w warsztacie, swoją pracę określiła trzema słowami: krojenie – szycie – prucie. Na drodze naszych podróży po warszawskich zakładach rzemieślniczych, dowiedziałyśmy się, że najważniejsza w tym zawodzie jest wyobraźnia – wyczucie i słuchanie klienta. Czym jest zawód krawca, jaki jest teraz, a jaki był kiedyś? Na kolejnym spotkaniu z naszego cyklu, zabierzemy Was na wycieczkę po zakładach rzemieślniczych, które odwiedziłyśmy w ostatnim miesiącu. Poznawałyśmy krawców, krawcowe, mistrzów fachu, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zapisy: prostanitka@gmail.com

Ze względu na liczbę maszyn, w szyciu może wziąć udział 10 osób. Jeśli masz własną maszynę do szycia, a chcesz poszyć w towarzystwie – zapraszamy. Jeśli nie chcesz szyć, a chcesz posłuchać o szyciu i życiu – nie musisz się zapisywać, zapraszamy!

 


NITKA PROSTA

Cykl spotkań eksplorujących granicę między warsztatami rękodzielniczymi, a snuciem opowieści – o szyciu i życiu. Pretekstem dla nas jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste.

Stuk maszyny do szycia nieprzypadkowo przypomina swoim rytmem dźwięk wydawany przez staromodne maszyny do pisania i nieprzypadkowo mówimy o kimś, że „snuje” opowieść, niczym prządka nitkę. Szycie – zszywanie, branie miary, wykrawanie, fastrygowanie, prucie – jest jak tworzenie historii. A to coś do siebie przyszywamy, a coś innego tylko fastrygujemy, jakieś wspomnienia chcemy odpruć.

W rytm stukotu maszyn chciałybyśmy porozmawiać o codziennym szyciu i o etosie krawcowych, o łacie na kolanie i o teatralnych kostiumach, a także o tym, co trzeba odpruć, a co doszyć trafiając do nowego środowiska, opuszczając swój kraj i rozpoczynając życie w nowym miejscu. Pretekstem dla cyklu warsztatów jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste, a także tworzenie wspólnego patchworku z rzeczy, których nie wyrzuciliśmy. Zebrane opowieści i dźwięki posłużą nam również za kanwę do finałowego performensu, który planujemy na początek 2020 roku.

SPOTKANIA
19.X – ZSZYWANIE
26.X – MIARY BRANIE
9.XI – WYKRAWANIE
24.XI – FASTRYGOWANIE
7.XII – PRUCIE

Organizacja: Justyna Laskowska-Otwinowska, Elżbieta Mazur, Aliaksandra Shapialevich, Ada Tymińska, Aleksandra Wasążnik
Identyfikacja wizualna: Marta Jagodzińska

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.