Select Page
13/11/2019 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Filozofia w ogrodzie: Śmierć – vol. 3.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/504665280133586/.

„Czym jest śmierć z perspektywy lekarza? Dlaczego jest nieuchronna? Jak medycyna definiuje śmierć – i czy te definicje się zmieniały? Czy śmierci da się uniknąć? I czy współcześnie – jak twierdzą antropolodzy i socjolodzy – śmierć została niemal w całości zmedykalizowana, to znaczy zdefiniowana jako problem zdrowotny, a nie nieusuwalny aspekt kondycji ludzkiej? Jak lekarze radzą sobie z własną śmiertelnością? Czy obcowanie ze śmiercią na co dzień uodparnia na lęk czy wręcz przeciwnie?

To tylko niektóre pytania, na jakie postara się odpowiedzieć nasz gość – prof. Marek Postuła, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W jesienno-zimowej odsłonie „Filozofii w Ogrodzie” mierzymy się z tematyką śmierci. Staramy się zdjąć z niej odium kulturowego tabu. Rozmawiamy o niej i o wszystkim co się z nią wiąże – o lęku przed własną śmiercią, o rozpaczy z powodu śmierci bliskich – w otwarty, pozbawiony uprzedzeń sposób. Zaprosimy lekarzy, biologów, psychoterapeutów, teologów, duchownych różnych wyznań, filozofów i socjologów, żeby naświetlić zagadnienie śmierci z maksymalnie wielu punktów widzenia. Zapraszamy do udziału wszystkich, bez wyjątku. Bo przecież wszyscy, bez wyjątku, umrzemy.

Prowadzenie:
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, związany z Radiem TOK FM i Kwartalnikiem Przekrój
dr Paweł Boguszewski – neurofizjolog z Instytutu Nenckiego PAN.

Wstęp wolny.

Spotkania odbywają się w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.