Select Page
24/11/2019 (niedziela), 13:00, Stół Powszechny:

Nitka prosta, vol. 4: Łatanie.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/748463638951649/.

„Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Nitka prosta”!

Łatanie!
Łatanie jest proste, a jednocześnie uciążliwe.
Łatamy, bo została zrobiona dziura.
Dziura to pustka. Czasami też żyjemy tak, żeby tą pustkę wypełnić.
Łatanie to warsztaty krawieckie oraz spotkanie z uczestniczkami Klubu Spotkań Kobiet.

Tym razem chcemy zapytać, co szyją i co «łatają» panie Zaira i Zarina, które są członkiniami Klubu Spotkań Kobiet oraz autorkami woreczków szytych w ramach kampanii Funduszu Feministycznego. Będzie dużo szycia, ale i trochę rozmów o tym, czym stało szycie dla naszych bohaterek.

Stowarzyszenie „Dla Ziemi” od ponad roku prowadzi Klub Spotkań Kobiet – pracownię artystyczno-rzemieślniczą w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, gdzie właśnie spotkanie jest najważniejsze. Do klubu przyjeżdżają artystki i rzemieślniczki z całej Polski, nie tylko po to, żeby wspólnie uczyć się szycia, ale porozmawiać i posłuchać HERSTORII.
W ramach pracowni powstała marka społeczna CRAFT FOR DIGNITY oraz sklep internetowy (www.sklep.dlaziemi.org), w którym można kupić wyroby rzemieślnicze tworzone przez uchodźczynie. Są to notesy, zeszyty, serwety, a ostatnio też recyklingowe zestawy woreczków na zakupy.

Przy tej okazji chcemy też przypomnieć osobom zainteresowanym naszym warsztatami, że równolegle do naszych spotkań realizujemy akcje wspólnego szycia patchworku z ubrań, których nie umiemy wyrzucić z różnych powodów. Jeśli macie ochotę wziąć udział również w tym działaniu, weźcie ze sobą takie „pamiątkowe” ubrania.

Zapisy: prostanitka@gmail.com

Ze względu na liczbę maszyn, w szyciu może wziąć udział 10 osób. Jeśli masz własną maszynę do szycia, a chcesz poszyć w towarzystwie – zapraszamy. Jeśli nie chcesz szyć, a chcesz posłuchać o szyciu i życiu – nie musisz się zapisywać, zapraszamy!


NITKA PROSTA

Cykl spotkań eksplorujących granicę między warsztatami rękodzielniczymi, a snuciem opowieści – o szyciu i życiu. Pretekstem dla nas jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste.

Stuk maszyny do szycia nieprzypadkowo przypomina swoim rytmem dźwięk wydawany przez staromodne maszyny do pisania i nieprzypadkowo mówimy o kimś, że „snuje” opowieść, niczym prządka nitkę. Szycie – zszywanie, branie miary, wykrawanie, fastrygowanie, prucie – jest jak tworzenie historii. A to coś do siebie przyszywamy, a coś innego tylko fastrygujemy, jakieś wspomnienia chcemy odpruć.

W rytm stukotu maszyn chciałybyśmy porozmawiać o codziennym szyciu i o etosie krawcowych, o łacie na kolanie i o teatralnych kostiumach, a także o tym, co trzeba odpruć, a co doszyć trafiając do nowego środowiska, opuszczając swój kraj i rozpoczynając życie w nowym miejscu. Pretekstem dla cyklu warsztatów jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste, a także tworzenie wspólnego patchworku z rzeczy, których nie wyrzuciliśmy. Zebrane opowieści i dźwięki posłużą nam również za kanwę do finałowego performensu, który planujemy na początek 2020 roku.

SPOTKANIA
19.X – ZSZYWANIE
26.X – MIARY BRANIE
9.XI – WYKRAWANIE
24.XI – ŁATANIE
7.XII – PRUCIE

Organizacja: Justyna Laskowska-Otwinowska, Elżbieta Mazur, Aliaksandra Shapialevich, Ada Tymińska, Aleksandra Wasążnik
Identyfikacja wizualna: Marta Jagodzińska

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. „