Select Page
28/11/2019 (czwartek), 19:00, PROM Kultury Saska Kępa:

Mistrzowie Polskiego Jazzu: Marek Bliziński.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/643084079549489/.

„Ilustrowane muzyką na żywo spotkania poświęcone dorobkowi wielkich polskich jazzmanów.

Wojciech Karolak – pianista jazzowy
Paweł Pańta – kontrabasista jazzowy
Paweł Brodowski – redaktor naczelny Jazz Forum
Rafał Garszczyński – dziennikarz muzyczny, prowadzenie spotkania.

Marek Bliziński – gitarzysta i kompozytor. Stylistycznie należał do głównego nurtu jazzu, był kontynuatorem tradycji gitary elektrycznej, wywodzącej się od Charlie Christiana i reprezentowanej potem przez takich muzyków, jak: Kenny Burrell, Wes Montgomery, Jim Hall, Pat Metheny i John Scofield. Album „Wave” stanowi w zasadzie jedyny jego autorski projekt. Dyskografię uzupełnia kilka stricte jazzowych albumów nagranych z Januszem Muniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Fani mogą do tego dołożyć archiwalia zespołu Czterech i ciekawe nagrania zespołu Bemibek oraz solówki zagrane na płytach Ewy Bem i Maryli Rodowicz. Jego podręcznik „Gitara jazzowa” do dziś jest poszukiwaną przez początkujących gitarzystów i uznaną publikacją.

Goście spotkania:
Wojciech Karolak – wirtuoz organów Hammonda, a także pianista, kompozytor i aranżer. Chociaż Hammond stał się przez lata jego znakiem firmowym to ma na koncie także nagrania pianistyczne. Legenda polskiego jazzu, człowiek o wielkim poczuciu humoru i dystansu do świata.

Paweł Pańta – kontrabasista jazzowy i klasyczny. Laureat nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia” nagraną przez Włodek Pawlik Trio i Orkiestrę Filharmonii Kaliskiej. Jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich basistów. Brał udział w nagraniach niezliczonej ilości płyt, występuje w wielu składach, również jako muzyk klasyczny w orkiestrach, ale także – jako jeden z niewielu kontrabasistów – gra koncerty solowe.

Paweł Brodowski – redaktor naczelny miesięcznika Jazz Forum

Prowadzenie spotkania:
Rafał Garszczyński – dziennikarz muzyczny, publicysta i bloger. Autor audycji „Simple Songs” w RadioJAZZ.FM, a także stałych cykli (Płyta Tygodnia oraz Kanon Jazzu i Kanon Polskiego Jazzu).

Wstęp wolny.”