ZNAJDŹ NA KĘPIE (kategorie):
07-08/12/2019 (sobota & niedziela), 19:00 (+16:00 nd), Teatr Powszechny:

Diabły – PREMIERA.

Wydarzenie FB: … TBA.

Spektakl inspirowany motywami z opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza i filmu Jerzego Kawalerowicza pt. „Matka Joanna od Aniołów”

„Kobiety są błędem natury… z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu… są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny… Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna”.

Te słowa św. Tomasza mogłyby stać się mottem krucjaty, jaką od dwóch tysięcy lat Kościół katolicki prowadzi przeciw kobietom. Twórczynie i twórcy spektaklu śledzą źródła, przejawy i konsekwencje tej niezakończonej, a w Polsce ostatnich lat wręcz przybierającej na sile, ofensywy. Opowieść o opętanych i egzorcyzmowanych mniszkach jest pretekstem do badań długich dziejów kolonizacji kobiecego ciała, represjonowania seksualności, piętnowania odmienności i narzucania sztywnych ról płciowych.

W spektaklu wypowiedzą się między innymi: Ojcowie Kościoła, Matki Joanny oraz diabły, które podobno zamieszkały w ich ciałach i mózgach. A przede wszystkim: współczesne kobiety i mężczyźni, którzy – chcąc albo i nie chcąc – biorą udział w rzekomo obronnej wojnie kulturowej przetaczającej się przez Polskę i Europę; wojnie zadeklarowanej przez Kościół i polityków.

Jaką rolę w tej walce przypisano każdej i każdemu z nas? Na którą z ról, świadomie lub nie, się godzimy? W jakim stopniu jesteśmy zmuszeni stać na straży patriarchatu?

Spektakl realizowany w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

reżyseria – Agnieszka Błońska

dramaturgia – Joanna Wichowska

scenografia – Robert Rumas
choreografia – Nina Chyżna

projekcje wideo i światło – Artur Sienicki

kostiumy – Arek Ślesiński

opracowanie muzyczne – Agnieszka Błońska

inspicjentka – Barbara Sadowska

Bilety – 60 zł.”

%d bloggers like this: