Select Page
07/12/2019 (sobota), 13:00, Stół Powszechny:

Nitka Prosta, vol. 5 – Prucie.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/775560139579395/.

„PRUCIE – warsztaty krawiecko-muzyczne

Jak brzmi zakład krawiecki? Czy przeważa gwar rozmów krawcowych dzielących się tajnikami falban i fastryg, a może zagłusza go jednak miarowy stukot maszyn do szycia? Jaki jest odgłos prucia, kiedy dokonuje go rzemieślniczka o doświadczonych pracą rękach – czy inny niż wówczas, gdy pruje początkująca pomocnica? I czy da się zagrać suitę na maszynach do szycia?

Na wszystkie te pytania odpowiedzi poszukamy na kolejnych warsztatach z cyklu Nitki Prostej – wyjątkowych, bo tym razem oprócz szycia będziemy również muzykować na maszynach do szycia. Warsztaty poprowadzi Ray Dickaty, kompozytor związany ze Strefą Wolnosłową, a zarazem aktywny przedstawiciel polskiej sceny improwizowanej, między innymi jako pomysłodawca Warsaw Improvisers Orchestra. Specjalista od wydobywania brzmień w ramach kolektywnej współpracy profesjonalnych muzyków i nie-muzyków, grających na konwencjonalnych instrumentach i na przedmiotach codziennego użytku, będzie naszym przewodnikiem w procesie tworzenia suity na maszyny do szycia.
Posłuży ona za muzykę do przyszłego spektaklu o szyciu i życiu, który planujemy na luty 2020 roku.

NITKA PROSTA

Cykl spotkań eksplorujących granicę między warsztatami rękodzielniczymi, a snuciem opowieści – o szyciu i życiu. Pretekstem dla nas jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste.

Stuk maszyny do szycia nieprzypadkowo przypomina swoim rytmem dźwięk wydawany przez staromodne maszyny do pisania i nieprzypadkowo mówimy o kimś, że „snuje” opowieść, niczym prządka nitkę. Szycie – zszywanie, branie miary, wykrawanie, fastrygowanie, prucie – jest jak tworzenie historii. A to coś do siebie przyszywamy, a coś innego tylko fastrygujemy, jakieś wspomnienia chcemy odpruć.

W rytm stukotu maszyn chciałybyśmy porozmawiać o codziennym szyciu i o etosie krawcowych, o łacie na kolanie i o teatralnych kostiumach, a także o tym, co trzeba odpruć, a co doszyć trafiając do nowego środowiska, opuszczając swój kraj i rozpoczynając życie w nowym miejscu. Pretekstem dla cyklu warsztatów jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste, a także tworzenie wspólnego patchworku z rzeczy, których nie wyrzuciliśmy. Zebrane opowieści i dźwięki posłużą nam również za kanwę do finałowego performensu, który planujemy na początek 2020 roku.

SPOTKANIA
19.X – ZSZYWANIE
26.X – MIARY BRANIE
9.XI – WYKRAWANIE
24.XI – ŁATANIE
7.XII – PRUCIE
14.XII – FASTRYGOWANIE (dodatkowe spotkanie!)

Organizacja: Justyna Laskowska-Otwinowska, Elżbieta Mazur, Aliaksandra Shapialevich, Ada Tymińska, Aleksandra Wasążnik
Identyfikacja wizualna: Marta Jagodzińska

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.