Select Page
13/12/2019 (piątek), 19:00, Stół Powszechny:

Nitka Prosta, vol. 6 – Fastrygowanie.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2581869458594045/.

„FASTRYGOWANIE – warsztaty krawieckie i wspólne tworzenie patchworku

Nie łatwo nam zerwać nić naszych krawieckich spotkań. Niemal tak, jak często trudno rozstać się z ulubioną garderobą. Tym właśnie, wywołującym przywiązanie ubraniom poświęcimy nasze ostatnie spotkanie w piątek – 13.12, godzina 19. W ten już przedświąteczny wieczór zapraszamy do współtworzenia patchworku z przyniesionych przez Was ubrań, z którymi nie możecie się rozstać oraz opowieści o nich. Oczywiście – oddamy je, gdyż zostaną jedynie przyfastrygowane!

NITKA PROSTA
Cykl spotkań eksplorujących granicę między warsztatami rękodzielniczymi, a snuciem opowieści – o szyciu i życiu. Pretekstem dla nas jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste.
Stuk maszyny do szycia nieprzypadkowo przypomina swoim rytmem dźwięk wydawany przez staromodne maszyny do pisania i nieprzypadkowo mówimy o kimś, że „snuje” opowieść, niczym prządka nitkę. Szycie – zszywanie, branie miary, wykrawanie, fastrygowanie, prucie – jest jak tworzenie historii. A to coś do siebie przyszywamy, a coś innego tylko fastrygujemy, jakieś wspomnienia chcemy odpruć.
W rytm stukotu maszyn chciałybyśmy porozmawiać o codziennym szyciu i o etosie krawcowych, o łacie na kolanie i o teatralnych kostiumach, a także o tym, co trzeba odpruć, a co doszyć trafiając do nowego środowiska, opuszczając swój kraj i rozpoczynając życie w nowym miejscu. Pretekstem dla cyklu warsztatów jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste, a także tworzenie wspólnego patchworku z rzeczy, których nie wyrzuciliśmy. Zebrane opowieści i dźwięki posłużą nam również za kanwę do finałowego performensu, który planujemy na początek 2020 roku.

SPOTKANIA
19.X – ZSZYWANIE
26.X – MIARY BRANIE
9.XI – WYKRAWANIE
23.XI – FASTRYGOWANIE
7.XII – PRUCIE
13.XII – FASTRYGOWANIE

Organizacja: Justyna Laskowska-Otwinowska, Elżbieta Mazur, Aliaksandra Shapialevich, Ada Tymińska, Aleksandra Wasążnik
Identyfikacja wizualna: Marta Jagodzińska”