Select Page

Wolta, Mississippi & Wisła, czyli wieczór z bluesem i afrykańskimi piosenkami o miłości.

Magda ,Magic’ Piskorczyk – śpiew, gitary, bas
Gość specjalny: Adama Drame – djembe, śpiew,
Adam Rozenman – perkusjonalia
Bartosz Kazek – perkusja
Jędrzej Weber – gitara, panduri, skrzypce

*Bilety – 30 zł – dostępne w PROMie oraz na www.ewejsciowki.pl

Magda ‘Magic’ Piskorczyk to wielokrotnie nagradzana wokalistka i multiinstrumentalistka. Trzykrotnie nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee, USA. Siedmiokrotna wokalistka roku w kategorii blues.

Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Francji, USA czy na Tajwanie. We Francji nazywana “la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie). Regularnie edukuje i prowadzi warsztaty według autorskiego pomysłu Magda Piskorczyk Masterclass.

Wydała 6 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka, wirtuoza harmonijki z Memphis Billy Gibsona czy Slidin’ Slima. Występowała z wieloma uznanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, m.in. z Organkiem, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Styczyńskim, Leszkiem Cichońskim, Gregiem Szłapczyńskim, Bobem Margolinem, Bobem Brozmanem, Ritą Engedalen, Seckou Keitą czy grupą Engerling.

Obecnie, wraz ze swoim zespołem, jest na etapie tworzenia materiału na nową płytę.

Adama Drame, Griot, afrykański muzyk, bębniarz. Urodzony w 1954 w Burkina Faso w rodzinie Griotów, która od pokoleń kultywuje tradycje muzyczne. W roku 1979, mając zaledwie 25 lat, Adama wystąpił po raz pierwszy w Europie w ramach festiwalu Bois de la Batie w Genewie. Wówczas zadziwił i zachwycił krytyków koncertując solo na afrykańskim bębnie, wówczas jeszcze prawie nieznanym na zachodzie, djembe. Wśród perkusjonalistów i perkusistów koncert solo był wówczas zjawiskiem niespotykanym. Djembe jest często nazwany pianinem bębnów afrykańskich, a sposób gry Adama Drame na pewno się do tego przyczynił. Jego styl wywodzi się z tradycyjnego sposobu bębnienia w afrykańskiej muzyce Malinke, jest jednak tak bardzo osobisty i na swój sposób nowatorski, że trudno go jednoznacznie określić jako powszechny w zachodniej Afryce.

Adama Drame jest świadomy swojej odziedziczonej misji Griota, jaką narzuca mu historia jego rodziny wpisana w tradycję społeczną miejsca. Griot to strażnik zachowania wieloletniej tradycji rodu, to przywódca duchowy i instancja moralna, a także muzyk i człowiek słowa. Adama Drame jest człowiekiem silnym, charyzmatycznym, konsekwentnym, wiernym sobie – artystą z wielu kultur i człowiekiem Afryki. Konsekwentnie przeciwstawia się pokusom wynikających z jego światowej kariery artystycznej. Ogranicza okresy swych zagranicznych tournee do paru miesięcy rocznie. Nie przestaje być aktywnym muzykiem w swoim kraju. Prowadzi zespół, w którym grają muzycy młodszego pokolenia. Mieszka w Bobodioulasso, stolicy artystycznej Burkiny Faso, miejscu o wieloletniej tradycji muzykowania.