Select Page
19/02/2020 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Ludowa Historia Polski / sezon 2 / vol. 4: Gust muzyczny.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/575961449624794/.

„Gust muzyczny w pamiętnikach chłopskich:

Jakiej muzyki słuchali mieszkańcy polskiej wsi w latach 50., 60. minionego stulecia? Jaką muzykę uprawiali? Czy i w jaki sposób ich wybory i gusta ulegały zmianie? Jaki wpływ na kulturę muzyczną wsi i kształtowanie się preferencji muzycznych wywoływała polityka kulturalna państwa, z istotnym komponentem jakim była idea folkloru. Do jakiego stopnia na wiejską muzykę wpływała rodząca się kultura masowa?

Na pytania te postaramy się odpowiedzieć bazując na badaniach dr hab. Mirosława Pęczka zebrane w książce „Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej od 1956 r.”, która ukaże się już niebawem. Przyjrzymy się także współczesnym folklorom weselnym, fenomenowi pocztówki dźwiękowej, disco polo i kulturze popularnej po 1989 r.

Wykład:
Dr hab. Mirosław Pęczak – kulturoznawca, publicysta tygodnika „Polityka”. Kieruje Zakładem Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikował m. in. Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2013; Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2014; Mały słownik subkultur młodzieżowych, Semper, Warszawa 1992.

Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique – edycja polska)

Wsparcie:
Fundacja im. Róży Luksemburg.

Wstęp wolny.”