Select Page

„Galeria PROM: wernisaż wystawy malarstwa, rysunku i grafiki z okazji 35-lecia Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Wystawa otwarta do 14 kwietnia.

Wstęp wolny.

Związek powołano w 1984 roku w efekcie decyzji rektorów: PWSSP we Wrocławiu – Stanisława Dawskiego, PWSSP w Gdańsku – Władysława Jackiewicza, ASP w Krakowie – Mieczysława Wejmana i ASP w Warszawie – prorektora Leona Michalskiego.
Współzałożycielami i aktywnymi członkami ZPAMiG-u byli m. in.: Edward Dwurnik, Jerzy Duda – Gracz, Henryk Stażewski, Eugeniusz Geno Małkowski, Kiejstut Bereźnicki, Olgierd Bierwiaczonek, Włodzimierz Buczek, Edmund Burke, Kazimierz Ostrowski, Erna Rosenstein, Tadeusz Kulisiewicz, Andrzej Pietsch, Jan Wodyński, Wiesław Garboliński, Andrzej Skoczylas.

Z okazji jubileuszu ekspozycje zorganizowane były w różnych miejscach: w Miejskim Muzeum w Karpaczu, w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, w Bibliotece Publicznej im. ST. Staszica w Warszawie, dwukrotnie w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe, w Urzędzie Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, w Warszawskiej Szkole Zarządzania-Szkole Wyższej, w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie, w Galerii Taras Sztuki w Wilanowie.
Wernisażom towarzyszy album „ZPAMiG 35 lat” przedstawiający sylwetki artystyczne 74 twórców.
Na wystawie zestawione są prace o różnorodnej tematyce, wykonane w różnych technikach plastycznych, utrzymane w poetyce realistycznej jak i abstrakcje. Ich autorzy, tworząc indywidualną rzeczywistość malarską, dążąc do osiągnięcia równowagi form oraz harmonii zestawień barwnych przede wszystkim wypowiadają siebie, przekazują swoje emocje, swoją wizję świata i do tego świata zapraszają odbiorców, widzów.”