Select Page
20 marca weszło w życie rozporządzenie, na mocy, którego został wprowadzony stan epidemii, a dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne – to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.

– Oznacza to, że – stosując ustawę o chorobach zakaźnych – minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale również innych osób w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać tą epidemię. Wprowadziliśmy również zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy w galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości – tłumaczył minister zdrowia.

W rozporządzeniu zawarte są przepisy dot. ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się. Przepisy ograniczające lub zakazujące obrotu i używania określonych przedmiotów. M.in. zakaz wywozu lub zbywania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej respiratorów oraz kardiomonitorów. Wprowadzono ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności (powyżej 50 osób wliczając w to organizatora i osoby działające w jego imieniu).

W rozporządzeniu znalazł się nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Pełen tekst rozporządzenia znajduje się tu: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/491

 

Wcześniej wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

 • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
 • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
 • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
 • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
 • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
 • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Na razie, wprowadzone ograniczenia wprowadzone w kraju to:

GRANICE:

 • Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców *
 • Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.
 • Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa.
 • Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

 

* Zakaz nie dotyczy: małżonkowów obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osób posiadających Kartę Polaka, osób posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Ograniczenie ruchu międzynarodowego obowiązuje od niedzieli 15 marca br. przez kolejne 10 dni. Okres może być przedłużony.

Więcej informacji na temat zamknięcia granic znajdziecie tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem?fbclid=IwAR2H6UZgSIcO9oNeSv1SFKYKmFxuI5uVF7FETO25ADDWDIiaSqGFX7ZWoRk

GALERIE HANDLOWE, SKLEPY I PUNKTY USŁUGOWE, POCZTA:

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte, o ile zlokalizowane są poza galeriami handlowymi. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:

 • sklepy spożywcze,
 • apteki,
 • drogerie,
 • pralnie.

Banki i placówki finansowe działają normalnie.

Poczta Polska wstrzymuje przyjmowanie przesyłek zagranicznych do wysyłki oraz ogranicza godziny funkcjonowania placówek -> LINK

Ograniczenie obowiązuje od godziny 00:00 14 marca 2020 r. do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje możliwość uchylenia rozporządzenia w przypadku poprawy sytuacji.

 

Więcej informacji na temat zamknięcia galerii handlowych znajdziecie tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/ograniczenia-dzialalnosci-gastronomicznej-rozrywkowej-oraz-funkcjonowania-galerii-handlowych

 

GASTRONOMIA I ROZRYWKA:

 • Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można realizować na wynos lub też z dostawą do drzwi.
 • Zamknięte zostają kluby, kasyna i inne miejsca rozrywki.
 • Zamknięte zostają siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.

 

Ograniczenie obowiązuje od godziny 00:00 14 marca 2020 r. do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje możliwość uchylenia rozporządzenia w przypadku poprawy sytuacji.

Więcej informacji na temat ograniczeń dla gastronomii i rozrywki znajdziecie tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/ograniczenia-dzialalnosci-gastronomicznej-rozrywkowej-oraz-funkcjonowania-galerii-handlowych

ZGROMADZENIA PUBLICZNE:

Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zdecydowano o zakazie wszelkich zgromadzeń publicznych, państwowych i religijnych. W jednym miejscu nie może przebywać więcej niż 50 osób, wliczając to organizatora i osoby działające w jego imieniu.

 • Wprowadzony zostaje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.
 • Ograniczenie nie dotyczy zakładów pracy, zakłady pracy nie mają charakteru zgromadzeń w myśl wskazanych przepisów.

Ograniczenie obowiązuje od godziny 00:00 14 marca 2020 r. do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje możliwość uchylenia rozporządzenia w przypadku poprawy sytuacji.

Więcej informacji na temat zakazu zgromadzeń znajdziecie tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/ograniczenia-dzialalnosci-gastronomicznej-rozrywkowej-oraz-funkcjonowania-galerii-handlowych

POZOSTAŁE:

Przypominamy, że nadal obowiązuje zakaz prowadzenia zajęć dydaktycznych czy opiekuńczych, wprowadzony kilka dni temu. Zamknięcie żłobków, przedszkoli, szkół i uczelni, oraz instytucji kultury obowiązuje na razie do 25 marca 2020 i może zostać przedłużone.