Select Page

#ZOSTAJEMYWDOMU, tak jak i WY! #KINOKĘPAONLINE

Dlatego przenosimy nasze wydarzenia do internetu! 28 maja o 19:00 porozmawiamy o wyzwaniach, jakie czeka przemysł filmowy. Nie zabraknie ciekawostek z historii kina, liczb odnośnie teraźniejszości i także… pytań od WAS!

Polskie kina przyciągały coraz więcej widzów. W 2019 roku pobity został kolejny rekord, który przekroczył już liczbę 60 milionów widzów. Tymczasem pandemia koronawirusa całkowicie sparaliżowała przemysł filmowy, który częściowo musiał przenieść swoją działalność do sfery internetowej, dzięki czemu znaczenie platfrom streamingowych, jak choćby Netflix, wzrosło jeszcze bardziej. Netflix, który od lat rewolucjonizuje rynek filmowy, z roku na rok stopniowo poszerzał swoje zasięgi. W 2019 roku liczba subskrybentów serwisu sięgnęła już ponad 180 milionów użytkowników. Filmy zyskały nową formę dystrybucji, już nie w kinie, lecz w kinie domowym. Nie bez powodu określenie “Netflix&Chill” zyskało taką popularność. W tej nowej erze kina starają się przyciągać widza serwując jeszcze bardziej efektowną rozrywkę, w postaci projekcji w technologii IMAX, czy też proponując seanse w specjalnych salach z łóżkami. Ten bunt przeciwko nowemu widać również w samym przemyśle filmowym, który przez lata walczył z Netflixem, a dystrybuowany przez Netflixa film “Okja”, wielkiego zwycięzcy tegorocznej gali Oscarów Joon-ho Bonga, jeszcze kilka lat temu przez publiczność festiwalu w Cannes został wygwizdany. Na ironię losu zakrawa więc fakt, że pandemia wymusiła zmiany w konserwatywnej Amerykańskiej Akademii Filmowej, która musiała się ugiąć i dopuścić do udziału w walce o Oscary filmy, które przeniosły swoje premiery do internetu. Jak te nowe technologie wpływają na świat kina? Czy filmy na dobre przeniosą się do internetu? I jaka przyszłość czeka kina po pandemii?

Rozmówcami będą:
Dominika Zielińska – filmoznawczyni, doktorantka nauk o sztuce Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka bloga “Płonące żyrafy, czyli notatki o kinie hiszpańskim i nie tylko”
Marlena Gabryszewska – prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych, filmoznawczyni, animatorka i managerka kultury
Spotkanie prowadzi Tomek Lasek, kurator Kina Kępa.

Do zobaczenia!”