Select Page
10/06/2020 (środa), 19:00, Stół Powszechny/online:

Ludowa Historia Polski: Jak polscy chłopi obalili pańszczyznę.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/3059108860834924/..

„Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Ludowej Historii Polski: Jak polscy chłopi obalili pańszczyznę, a my o tym zapomnieliśmy.

Do połowy XIX wieku większość naszych przodków była chłopami pańszczyźnianymi. Najdłużej w tym położeniu trwali w Królestwie Polskim (w zaborze rosyjskim), w którym zyskali wolność dopiero w latach 60. XIX wieku. Do tego czasu władzę nad nimi sprawowała szlachta. Trzeba było dla niej przymusowo pracować, decydowała o długości i charakterze tej pracy, sądziła, a nawet wydawała zezwolenie na małżeństwo. Chłopi, wedle prawa zdani na łaskę lub niełaskę szlachcica, znajdowali się często w trudnym położeniu, obejmującym niemal wszystkie dziedziny ich życia.

W polskich podręcznikach do historii możemy znaleźć dwie opowieści o zniesieniu pańszczyzny. Pierwsza – że chłopów wyzwolili powstańcy styczniowi. Na swoich sztandarach rzeczywiście nieśli oni postulaty emancypacji chłopów. Druga – że emancypację przyniósł car Aleksander II, który chciał przelicytować powstańców, a przez to zyskać poparcie ludu. Jednak żadna z tych wersji nie jest prawdziwa.

Nasi przodkowie – ci, którzy mieszkali na terenach Królestwa Polskiego – wyzwolili się bowiem sami. Wobec swojego położenia nie byli bierni. W 1861 roku podnieśli bunt, którego siła zmusiła władze do ustępstw. Masowy strajk, który spowodował zniesienie pańszczyzny, nie zapisał się jednak z naszej pamięci. Choć to właśnie jemu zawdzięczamy to, że dziś jesteśmy wolnymi ludźmi.

W swoim wykładzie Łukasz Kożuchowski zwięźle opowie historię tego wyzwolenia: jego tło historyczne, przebieg i skutki. Pojawią się również próby odpowiedzi na istotne pytania o pamięć społeczną – zwłaszcza na to kluczowe, o naszą zbiorową amnezję.

Wykład: Łukasz Kożuchowski – magistrant historii w ramach Kolegium MISH UW. Współpracownik Muzeum Historii Polski. Zajmuje się historią społeczno-kulturową polskiej wsi w XIX i na początku XX wieku. Interesuje się również pamięcią społeczną oraz politykami pamięci.

Prowadzenie: Przemysław Wielgosz – Le Monde diplomatique – edycja polska


Spotkanie odbędzie się na platformie zoom.us, może w nim uczestniczyć jednorazowo maksymalnie 100 osób, dlatego do udziału niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca (szczegóły poniżej).
[ZAPISY NA SPOTKANIE RUSZAJĄ OD PONIEDZIAŁKU 8 CZERWCA i trwają do 10 czerwca do godziny 18.45]
Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o kontakt mailowy z Magdaleną Duszyńską-Sasin ze Strefy WolnoSłowej: duszynska.magda@gmail.com
W odpowiedzi prześlemy link do spotkania i (w razie potrzeby) do wideo ze wskazówkami, jak zainstalować i korzystać z aplikacji zoom na komputerze bądź telefonie.


Wsparcie: Fundacja im. Róży Luksemburg”