Select Page
18/06/2020 (czwartek), 19:00, PROM Kultury Saska Kępa/online:

Kino Kępa online: zawód filmowiec | Scenografka Maria Duffek.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/296618024841411/.

#PROM na otwartych wodach –  #ZOSTAJEMYWDOMU, tak jak i WY!
Zależy nam na Waszym zdrowiu, dlatego rozpoczynamy nowy projekt ONLINE. Od czerwca do października organizujemy spotkania muzyczne oraz filmowe w sieci. Wybitni muzycy, znani twórcy filmowi o mniej znanych zawodach, a wszystko to w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej PROMu Kultury Saska Kępa.
#PROM wyrusza na otwarte wody, dołączcie do NAS!

Kino Kępa ONLINE: zawód FILMOWIEC | prowadzi Tomek LASEK

Spotkania z czynnymi w zawodzie FILMOWCAMI, którzy zazwyczaj stoją w cieniu reżyserów i aktorów, ale bez nich żaden film nie miałby szans powstać. Rozmowa z zaproszonymi, uznanymi gośćmi będzie poprzedzona krótką prelekcją filmoznawcy Tomka Laska, w której opowie on o historii danego zawodu i ciekawostkach z tym związanych.

18 czerwca, godz. 19:00, SCENOGRAFKA Maria DUFFEK, FB PROMu Kultury

Maria DUFFEK – scenografka i kostiumografka, laureatka Polskiej Nagrody Filmowej za scenografię do filmu ,,Twój Vincent” (szczegółowa biografia poniżej)


Maria DUFFEK – scenografka, kostiumolożka, dekoratorka wnętrz. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła historię sztuki, jest również absolwentką Policealnej Szkoły Projektowania Ubioru.

Karierę rozpoczęła w 1997 roku, kiedy odpowiadała za dekorację wnętrz w debiutanckiej „Przystani” Jana Hryniaka i kostiumy w dokumencie „Cybulski. Ostatnia podróż Joanny Kawalec” i Jolanty Popielarz. Pierwszym fabularnym projektem, do którego Maria Duffek samodzielnie przygotowała scenografię, było „Jutro będzie niebo” w reżyserii Jarosława Marszewskiego z 2001 roku. Nagrodzony na festiwalach w Gdyni, Koszalinie i Setubal film powstawał w malowniczych dolnośląskich plenerach – na ekranie pojawia się Kotlina Kłodzka, Dzierżoniów, Sobótka i stacja kolejowa w Olbrachtowicach. Artystka odpowiada również za dekorację wnętrz w filmie „Przybyli ułani” w reżyserii wrocławskiego reżysera Sylwestra Chęcińskiego.

W swojej karierze artystka pracowała przy ponad 80 produkcjach, również międzynarodowych, wśród których znalazły się m. in. polsko-rosyjska koprodukcja „Break Point” w reżyserii Marka Nowickiego (2002), niemieckie „Tage des Sturms” (2003) i „Die Kinder der Flucht” (2006), rosyjski serial „Diversant. Konec wojny” (2007 – zdjęcia powstawały na zamku Czocha oraz we Wrocławiu, m. in. na ulicach Kurkowej i Ptasiej) czy „Taras Bulba” (2009 – kręcony m.in. w Bolesławcu).

Maria Duffek jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich. We wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych kieruje zespołem odpowiedzialnym za restaurowanie kostiumów z archiwum instytucji kontynuującej tradycje wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

[biografia za sfp.org.pl]
fot. Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu https://filmstudioceta.pl/


Kolejne miesiące:

SCENARZYSTA Mateusz PACEWICZ – autor scenariuszy do ,,Bożego ciała” i ,,Sali samobójców. Hejtera”, za scenariusz do ,,Bożego ciała” nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

DŹWIĘKOWIEC Michał FOJCIK – reżyser dźwięku, pracował m.in. przy produkcji filmu ,,Bogowie”, ,,Twój Vincent” i ,,Ukryta gra”

PRODUCENTKA Aleksandra SKRABA – kierowniczka produkcji, pracowała m.in. na planach seriali ,,Ultraviolet” i ,,Kruk. Szepty słychać po zmroku” oraz na planach filmów ,,Wymyk”, ,,Obywatel” i ,,Obietnica”

MONTAŻYSTA Przemysław CHRUŚCIELEWSKI – montażysta, pracował m.in. przy filmach ,,Ostatnia rodzina”, ,,Boże ciało” i ,,Gotowi na wszystko. Exterminator”

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.