Select Page
08/072020 (środa), 19:00, Stół Powszechny/online:

Ludowa Historia Polski: Zbuntowane Dziewczęta.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/263128424966370/..

„Zbuntowane Dziewczęta: Płeć, Nowoczesność, i Światowe Lata Sześćdziesiąte na Polskiej Wsi

Czy polska wieś miała swoje “pokolenie ‘68”? Moja prezentacja skupi się na doświadczeniach młodych kobiet i ich próbach ustanowienia swojej podmiotowości w środowisku wiejskim w okresie tzw. “długich lat 60-tych.” Korzystając z nowych możliwości edukacyjnych, państwowych inicjatyw “unowocześniania” wsi, oraz interakcji z szerszym światem dzięki mass mediom, dziewczęta przejmowały nowe role w środowisku wiejskim, od organizowania klubo-kawiarni i tzw. “szkół zdrowia” (edukacji seksualnej) po przeciwstawianie się tradycyjnym normom w swoim własnym życiu. W ten sposób stawiały wyzwanie represyjnej tradycji, przedefiniowywały
role płciowe, ale przede wszystkim domagały się kontroli nad własnym ciałem, życiem i przyszłością.

Wykład:
Dr hab. Małgorzata Fidelis (University of Illinois at Chicago)

Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique – edycja polska)

 

Spotkanie odbędzie się na platformie zoom.us, może w nim uczestniczyć jednorazowo maksymalnie 100 osób, dlatego do udziału niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca (szczegóły poniżej).
Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o kontakt mailowy z Alicją Borkowską ze Strefy WolnoSłowej: alaborkowska@gmail.com do 8 lipca do godz. 18.30.
W odpowiedzi prześlemy link do spotkania i (w razie potrzeby) do wideo ze wskazówkami, jak zainstalować i korzystać z aplikacji zoom na komputerze bądź telefonie.”