Select Page
03/10/2020 (sobota), 11:00, Stół Powszechny:

Reportażowy Klub Książki Strefy WolnoSłowej.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/665628510731976/..

„W pierwszą sobotę października zapraszamy na spotkanie klubu książki, na którym porozmawiamy o książce Arlie Russell Hochschild „Obcy we własnym kraju” wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Uwaga! To nie jest spotkanie autorskie. Gorąco zachęcamy do lektury 🙂.

OPIS:

Arlie Russell Hochschild, socjolożka z Berkley, spędziła pięć lat w Luizjanie, by zrozumieć o co chodzi Południowcom. Dlaczego sprzeciwiają się federalnej pomocy finansowej, skoro ich stan jest jej największym odbiorcą? Dlaczego sarkają na ekologów i Agencję Ochrony Środowiska, skoro przemysł naftowy truje ich ukochaną Luizjanę na potęgę, nie dając wiele w zamian, bo przy ropie pracuje tylko co dziesiąty mieszkaniec stanu? Wreszcie, w imię czego zagłosowali na Donalda Trumpa, człowieka, który równie dobrze mógłby mieszkać na innej planecie?
Oczywiście, jak każda podróż, i ta kończy się wewnętrzną przemianą. Hochschild jedzie na Południe wyposażona w bagaż stereotypów – spodziewa się, że w centrach handlowych zastanie półki pełne libertariańskich powieści Ayn Rand i wszechobecny rasizm. Jej reportaż pokazuje, że rzeczywistość komplikuje te tezy. W Luizjanie spotyka osoby o odrażających poglądach, ale też ciepłych i przyjaznych ludzi wierzących w boga, który już za momencik zabierze ich do nieba. Do swojego liberalnego Berkeley wraca z bagażem wiedzy, doświadczeń i zrozumienia dla Południa. Być może to początek czegoś nowego?

Finalistka National Book Award w 2016 roku – najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Stanach Zjednoczonych.
Według „New York Times’a” jedna z sześciu książek, które pozwalają zrozumieć zwycięstwo Trumpa.

Źródło: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/obcy-we-wlasnym-kraju-arlie-russell-hochshild-445?fbclid=IwAR0JFNExCksfCxl6uzBzzkoNQns6oW8aNiniRKhAr9MVcIt3H-8MJ7zN1CQ

Wstęp wolny..”