Select Page

„Malarstwo Abeer Al Assad przebyło długą drogę, aby dotrzeć do Galerii Promu Kultury Saska Kępa.

Urodzona w 1978 r., pani Abeer Al Assad otrzymała solidne wykształcenie ekonomiczne w Damasceńskiej Szkole Handlowej. Rozpoczęła pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Syrii. Jednakże równolegle okazywała talent plastyczny i dążności w kierunku artystycznej ekspresji. Liczne kursy w dziedzinie sztuk plastycznych, szkolenia i nauki zaowocowały stopniem magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Westminster w Londynie.

Od tego czasu Abeer Al Assad prezentowała swoje malarstwo w galeriach całego świata. Zorganizowała wystawy indywidualne w Arab Bristish Bank w Londynie, w Pradze, a także w Operze Narodowej w Damaszku. Malarka brała również udział w wystawach zbiorowych: w Genewie, wspólnie z artystami libańskimi w Muzeum Narodowym w Damaszku, w Muzeum Narodowym w Latakii oraz w Operze Narodowej w Damaszku (gdzie artystka otrzymała wyróżnienie). Obrazy Abeer Al Assad znajdują się w wielu kolekcjach i zbiorach, np. Arab British Bank, licznych ambasad arabskich i zagranicznych, m.in. w Genewie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Syrii, Ministerstwa Kultury Syrii i innych.

Malarstwo pani Al Assad prezentuje wiele różnorodnych cech, które łącznie tworzą wielce oryginalny i sugestywny konglomerat. Z jednej strony delikatna paleta barw przypomina impresjonizm, z drugiej strony kompozycja i technika przywodzą na myśl malarstwo gestu i abstrakcyjny ekspresjonizm. Jakkolwiek obrazy czerpią wzory ze współczesnego malarstwa abstrakcyjnego, możemy w nim również rozpoznać wpływy arabskiej kaligrafii i sztuki zdobniczej. Najważniejsze wydają się jednak subtelne emocje płynące z obrazów, liryczne zamyślenia przepojone głęboko humanitarnym postrzeganiem świata, ulotnych chwil i nastrojów.

Wystawa otwarta do 3 listopada.
Wstęp wolny.”