Select Page
29-31/10/2020 (czwartek – sobota), 19:00 (sob: 16:00 & 20:00), Teatr Powszechny:

Diabły.

Wydarzenie FB: … TBA.

Drodzy widzowie spektaklu "Diabły"! Wszyscy mierzymy się obecnie z wielkimi wyzwaniami z powodu pandemii oraz walki o...

Opublikowany przez Teatr Powszechny Czwartek, 29 października 2020

Spektakl inspirowany motywami z opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza i filmu Jerzego Kawalerowicza pt. „Matka Joanna od Aniołów”

„Kobiety są błędem natury… z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu… są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny… Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna”.

Te słowa św. Tomasza mogłyby stać się mottem krucjaty, jaką od dwóch tysięcy lat Kościół katolicki prowadzi przeciw kobietom. Twórczynie i twórcy spektaklu śledzą źródła, przejawy i konsekwencje tej niezakończonej, a w Polsce ostatnich lat wręcz przybierającej na sile, ofensywy. Opowieść o opętanych i egzorcyzmowanych mniszkach jest pretekstem do badań długich dziejów kolonizacji kobiecego ciała, represjonowania seksualności, piętnowania odmienności i narzucania sztywnych ról płciowych.

W spektaklu wypowiedzą się między innymi: Ojcowie Kościoła, Matki Joanny oraz diabły, które podobno zamieszkały w ich ciałach i mózgach. A przede wszystkim: współczesne kobiety i mężczyźni, którzy – chcąc albo i nie chcąc – biorą udział w rzekomo obronnej wojnie kulturowej przetaczającej się przez Polskę i Europę; wojnie zadeklarowanej przez Kościół i polityków.

Jaką rolę w tej walce przypisano każdej i każdemu z nas? Na którą z ról, świadomie lub nie, się godzimy? W jakim stopniu jesteśmy zmuszeni stać na straży patriarchatu?

reżyseria – Agnieszka Błońska
scenariusz i dramaturgia – Joanna Wichowska
scenografia – Robert Rumas
choreografia – Nina Chyżna
projekcje wideo i światło – Artur Sienicki
kostiumy – Arek Ślesiński
opracowanie muzyczne – Agnieszka Błońska
inspicjentka – Barbara Sadowska

Bilety – 60 zł.

Spektakl wyłącznie dla widzów od 18. roku życia.
Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne.

Spektakl realizowany w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.