Select Page
04/11/2020 (środa), 19:00, Stół Powszechny/online:

Ludowa historia Polski – sezon 3 – start! Vol. 1: Bunty chłopskie w pańszczyźnianej Polsce.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/381378326547316/.

„W najbliższą środę – 4 listopada wznawiamy cykl rozmów poświęconych Ludowej historii Polski!

Pierwsze spotkanie trzeciego sezonu naszego seminarium będzie podwójną premierą – książki Michała Rauszera „Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich”, a zarazem serii „Ludowa historia Polski”, która ukazywać się będzie pod redakcją Przemysława Wielgosza nakładem Wydawnictwa RM.

Do czego doprowadzić mogą głód i ciężka praca? I kiedy wyzysk staje się nie do zniesienia? W swojej najnowszej książce zatytułowanej „Bękarty Pańszczyzny. Historia buntów chłopskich” Michał Rauszer odpowiada na te i inne pytania, a także analizuje historyczny fenomen buntów chłopskich. Wykorzystując interdyscyplinarne narzędzia, przygląda się wybuchającym w całej Europie antyfeudalnym wojnom chłopskim, rebeliom i strajkom, uwagę szczególną kierując na rabację galicyjską 1846 roku.
Rauszer nie rozpatruje tych wydarzeń w kategoriach spontanicznych czy zorganizowanych wystąpień politycznych, nie ogranicza się również do stworzenia kroniki walki klasowej. Bunty chłopskie okazują się bowiem jednym z kluczowych procesów konstruowania kultury oporu, która stanowiła główne narzędzie chłopskiej walki z pańszczyzną. Zakorzeniony w niej codzienny, nieefektowny, ale masowy i przez to do pewnego stopnia skuteczny opór miał ogromne znaczenie dla budowania chłopskiej tożsamości, wspólnoty i sprawczości. To pod naciskiem tego oporu rozpadały się struktury poddaństwa i pańszczyzny, to z niego wyłaniały się rozliczne formy chłopskiej podmiotowości politycznej, które znacząco wpłynęły na kształt nowoczesnej sfery publicznej w Polsce. W swoich zróżnicowanych i determinowanych historycznie przejawach chłopska kultura oporu może być inspirująca także dzisiaj.

Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz (LMD-PL)

Wykład:
Dr Michał Rauszer (Zakład Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą Uniwersytet Warszawski)

Spotkanie odbędzie się na platformie zoom.us, może w nim uczestniczyć jednorazowo maksymalnie 100 osób, dlatego do udziału niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o kontakt mailowy z Alicją Borkowską ze Strefy WolnoSłowej: alaborkowska@gmail.com.

Zapisy przyjmujemy do środy 4 listopada – do godz. 18.30 (bądź do wyczerpania miejsc).
W odpowiedzi – najpóźniej do środy do godz. 18.45 prześlemy link do spotkania.

Spotkanie realizowane dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.