Select Page
08/12/2020 (wtorek), 19:00, Stół Powszechny/online:

Ludowa Historia Polski // Za chlebem i za morze. Ludowe migracje z Europy Wschodniej w czasie pierwszej globalizacji .

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/837424880369401/.

„Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Historia Ludowa Polski już w najbliższy wtorek o godzinie 19.00.

Kapitalizm przemysłowy umasowił migracje ze wsi do miast i ośrodków przemysłowych w bliższej i dalszej oraz zamorskich. Zacofane regiony Europy włączyły się w ten proces na przełomie XIX i XX wieku. Skala przemieszczeń miała charakter bezprecedensowy. W latach 1870-1914, w okresie tzw. pierwszej globalizacji, ponad 25% ludności Europy Wschodniej zdobyło doświadczenie migracyjne. Po zniesieniu pańszczyzny, ludowe grupy wiejskie, chłopi i drobni kupcy i rzemieślnicy żydowscy, rozwarstwiają się i szukają nowego miejsca, zmieniając zajęcia, źródła dochodu, styl życia i miejsce
zamieszkania lub pracy. Chłopskie migracje do lokalnych ośrodków przemysłowych miały częściej charakter sezonowy, a żydowskie – stały. Ten wzór miał się powtórzyć w dalszych migracjach do zachodnich landów niemieckich i do Francji, a następnie zamorskich. Pofeudalna odmienność dwóch plebejskich grup społecznych Europy Wschodniej odtworzyła się we wzorach migracyjnych. Migrowano równolegle, ale osobno, w innym celu i według innego schematu.

Wykład: Dr hab. Anna Sosnowska (Ośrodek Studiów Amerykańskich UW)
Prowadzenie: Przemysław Wielgosz (LMD-PL)

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom oraz transmitowane będzie na Facebooku Strefy WolnoSłowej. Aby otrzymać link do Zooma należy napisać e-mail na adres: w.chinowska@gmail.com (ilość miejsc jest ograniczona).
Zapisy przyjmujemy do wtorku 8 grudnia – do godz. 18.30 (bądź do wyczerpania miejsc).
W odpowiedzi – najpóźniej do godz. 18.45 prześlemy link do spotkania.

Spotkanie realizowane dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.