Select Page
25/02/2021 (czwartek), 19:30, Stół Powszechny ONLINE:

Pisanie opowiadań / Neil Gaiman: Opowieści i mity.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1030573524100321/.

„Tworzymy grupę zrzeszoną wokół pisania opowiadań. Zapraszamy wszystkich, którzy piszą lub chcą pisać!

Tematem lutowych warsztatów będą opowieści i mity.
Przyjrzymy się procesowi twórczemu i tekstom Neila Gaimana, by zobaczyć jak dawne wierzenia, legendy i powtarzane przez wieki historie mogą zyskać nowe życie w naszych formach literackich.
Wraz z Gaimanem sięgniemy do korzeni fikcji: opowieści snutych po zmierzchu, oswajających tajemniczy i niebezpieczny świat.

Jest to nowa formuła spotkania, w której punktem wyjścia jest twórczość konkretnego autora lub autorki opowiadań.
Co dwa miesiące będziemy skupiać się na innym motywie pisarskim.
Będzie to podróż przez gatunki i style. Wśród omawianych autorów i tematów znajdą się m.in.: pisanie empatyczne Olgi Tokarczuk, rzeczywistość i fikcje Jorge Borgesa; absurd i ironia George’a Saundersa;

Neil Gaiman to angielski autor opowiadań, powieści, komiksów i scenariuszy znany przede wszystkim z serii Sandman, Amerykańskich Bogów, Mitologii nordyckiej, Koraliny czy Dobrego Omenu, napisanego wspólnie z Terry’m Pratchettem. Swoimi opowieściami przekracza granice gatunków, płynnie przechodząc między magią, grozą a groteską.

Agenda spotkań:
Poznajemy się nawzajem i omawiamy jak działa nasza grupa.
Warsztaty pisarskie mające na celu zainspirować i wzbogacić nasze pisanie.
W zależności od prowadzącego, podejście do tematu będzie różne.
Od improwizacji, po struktury i techniki budowania fabuły i postaci.
Ćwiczymy, eksplorujemy nowe koncepty i dajemy sobie nawzajem tematy i motywy, które chcielibyśmy ująć w naszych tekstach.

Część warsztatowa kończy się zadaniem pisarskim na kolejne spotkanie.
Znajdziecie je w głównym folderze dysku Google „Pisanie Opowiadań”.
Mamy miesiąc na napisanie tekstu, umieszczenie go na internetowym dysku a także przeczytanie i skomentowanie paru innych.
Założenie jest takie, że każdy pisze jeden tekst (ale nie jest to warunek uczestnictwa w grupie).

Omówienie tekstów napisanych w poprzednim miesiącu.
Motywujemy się nawzajem i inspirujemy, dajemy pomysły na ciąg dalszy historii, rozmawiamy o tym, które części podobały nam się bardziej, które mniej.

Ważne!
Nie są to warsztaty na zasadzie nauczyciel-uczniowie. Nasza grupa dostarcza tyle wartości, ile jesteśmy w stanie zaoferować sobie nawzajem.
Tworzymy przestrzeń w internecie, gdzie co miesiąc wrzucamy napisane przez nas teksty, komentujemy je i wspieramy się w doprowadzeniu rozpoczętych projektów literackich do końca.
Zajęcia są wolne od przemocy seksistowskiej, rasistowskiej, klasistowskiej, LGBTQ-fobicznej, ale podczas zajęć bywa, że cytujemy w naszych tekstach te różne formy przemocy i je przetwarzamy, obśmiewamy, zwalczamy.”